Posledné októbrové dni sa nesú v znamení prázdnin pre školopovinných a taktiež v znamení „dušičiek“ a Halloweenskych party. Tých však vzhľadom na pandemickú situáciu nebude toľko, ako bývalo zvykom. Napriek tomu sa však vo Zvolene a jeho okolí našlo niekoľko podujatí, ktoré vám odporučíme prostredníctvom našich tipov na víkend. 

 

Piatok 29. október

Planetárium deťom – Polaris

Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom – 14:00 h a 16:00 h

Polaris – vesmírna ponorka a tajomstvo polárnej noci. Dobrodružstvo tučniaka Jamesa a polárneho medveďa Vladimíra v lietajúcej ponorke, ktorí objavujú záhadu polárnej noci. Pri svojom vedeckom bádaní musia podniknúť cestu do vesmíru, ktorá sa nezaobíde bez komplikácií. V planetáriu vás a vaše deti naučia aj ako spoznávať a orientovať sa na večernej oblohe plnej hviezd a ďalších nebeských telies. Vstupenky je potrebné rezervovať si na tomto odkaze.

Lampiónový sprievod v maskách

Badín, zastávka Hliny – 17:00 h

Piatkový „strašidelný“ večer v Badíne je určený deťom všetkých vekových kategórií. Lampiónový sprievod v maskách začína o 17:00 h na zastávke Hliny a končí o 18:00 h na obecnom dvore.

Vernisáž výstavy Uhol pohľadu

Michelle-Coffee, Zvolen – 17:00 h

Mladá umelkyňa z Kremnica, ktorá študuje vo Zvolene, dnes predstaví svoju výstavu s názvom Uhol pohľadu. V jej výtvarných dielach dominujú abstraktné motívy, pri tvorbe využíva temperové farby a plátno. Podľa jej slov je tvorba zrkadlom emócií, ktoré v danom momente prežívame. Každý vtedy môže vidieť rozličné veci, ktoré sa nevylučujú. Svetlo, noc, radosť, strach, jasné farby, temnota… všetko je to len uhol pohľadu. Viac informácií nájdete aj na tomto mieste.

Premietanie filmu Vlčí bouda

Filmový skoro klub, Námestie SNP Zvolen – 17:30 h

Filmový skoro klub je pravidelné premietanie projekcií meste od študentov pre študentov a iné tvory za voľné vstupné. Tentokrát si pre vás pripravili premietanie filmu z roku 1986 s názvom Vlčí bouda. Film rozpráva dramatický príbeh o skupinke jedenástich účastníkov lyžiarskeho kurzu.

VOYAGER – nikdy nekončiaca cesta

Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom – 20:00 h

Bohatý piatkový program v žiarskom planetáriu uzavrie premietanie napínavého príbehu o najpozoruhodnejšej vesmírnej misii v histórii ľudstva. V roku 1977 boli vypustené dve vesmírne sondy na prieskum najvzdialenejších planét slnečnej sústavy: Jupiter, Saturn, Urán a Neptún spolu s ich mesiacmi. Tieto kozmické lode v dovtedy nevídanom rozsahu obohatili naše znalosti o týchto vzdialených svetoch. Po filme vás vo Hviezdnej sále prevedú pestrým svetom súhvezdí a ďalších objektov na večernej oblohe nasledujúcich dní.

Sobota 30. október

Dušičky z Nového zámku

Nový zámok, Banská Štiavnica – 17:00 h

Sviatočný výhľad na „dušičkovo“ rozžiarené banskoštiavnické cintoríny si môžete vychutnať pri večernej návšteve Nového zámku. Slovenské banské múzeum pripravilo na sobotňajší večer zaujímavý program: výstavu kolekcie fotografií náhrobníkov osobností, ktorí sú na priľahlých cintorínoch pochovaní Vizitkár osobností (17:00 h), prezentáciu historičky Lucie Krchnákovej Epidémie a choroby banskoštiavnických baníkov v 18. storočí (17:00 h), svetelnú inštaláciu na nádvorí zámku v koncepcii Ivana Slovenčáka a študentov Školy umeleckého priemyslu (17:00 – 21:00 h) a Dušičkovú vyhliadku z najvyššieho poschodia Nového zámku. Vstupné na podujatie je 2 eurá.

Halloweenska party s DJom Alexom Shelestom

The Secret Bar, Zvolen – 22:00 h

Jedna z halloweenskych party prebehne v centre Zvolena a prevedie vás ňou DJ Alex Shelest. Chýbať nebudú skvelé drinky a koktejly, o ktoré sa postará Richard Lepieš. Návštevníkov čaká aj „welcome drink“ a pre tých odvážnejších, ktorí prídu v kostýme je vstup zdarma!

Nedeľa 31. október

Dušičková slávnosť v Záhrade spomienok

Záhrada spomienok, Zvolen – 16:00 h

Pamiatku svojich blízkych zosnulých si môžete v nedeľu pripomenúť na Dušičkovej slávnosti v Záhrade spomienok vo Zvolene, zapáliť sviečku či napísať odkaz do neba, alebo len v tichosti rozjímať a spomínať. Hrou na gitaru bude podujatie sprevádzať Martin Macej. Už tradične bude pripravený aj stôl s občerstvením, ku ktorému môžete čímkoľvek z vlastnej tvorby prispieť. Slávnosť je otvorená pre všetkých, vrátane detí… Záhrada spomienok je prvý prírodný cintorín na Slovensku, na ktorom sa spája úcta k ľuďom so šetrnosťou k prírode. Je súčasťou mestského Cintorína Zlatý Potok vo Zvolene. Viac na tomto odkaze.