ZVonline.sk (R. Čabrádiová) | 30.9.2016

Tipy na víkend: Hokejové derby, festival svetla v Bystrici, kabaret v Štiavnici

Od piatka do nedele môžete aj tento týždeň stráviť čas aktívne a zážitkami. Či už ho v piatok začnete na hokeji alebo svetelnom festivale v Banskej Bystrici je na vás. Za návštevu ale bude stáť určite aj Banská Štiavnica či Sebechleby.

Amplion-logoFESTIVAL AMPLIÓN – NOVÝ KABARET & POULIČNÉ UMENIE

Banská Štiavnica – námestie, piatok 30. septembra až nedeľa 2. októbra

Trojdňový festival nových foriem kabaretného divadla a živých pouličných performancií v exteriéroch a interiéroch historického mesta zapísaného v UNESCO. Nová medzinárodná multižánrová prehliadka zameraná na posilnenie dialógu umenia a občianskych aktivít. Festival vzniká z potreby podporiť slobodu umeleckého vyjadrenia v kontexte silnejúceho extrémizmu a šírenia dezinformácií v našej spoločnosti. Headlinerom festivalu je legendárny program Večer Milana Markoviča po 20 rokoch s Petrom Breinerom (USA/SK). Atraktívny program tvoria 3 české kabaretné divadlá – Divadlo Bolka Polívky, Cabaret Calembour a Body Voice Band, 3 najnovšie slovenské produkcie, 2 poľské a maďarské pouličné divadlá, 1 pochôdzkové divadlo z Francúzska, 2 energické kapely a 2 šansónové večery, 6 odvážnych recitátorov, 2 interaktívne výstavy, 2 kabaretné diskusie (M. Havran), 2 workshopy (Slovenská debatná asociácia) a pútavé prednášky pre mladých či kvízy v podzemí pre deti. Diskutérmi a hosťami budú Péter Hunčík, Juraj Smatana, Milan Šotek, Juraj Mesík, Andrej Bán, Marek Kapusta a ďalší. Mesto ožije „retro“ vizuálom, ale duchom bude plné sviežeho a neopozeraného umenia. Viac o programe sa dočítate v nasledujúcom odkaze.

i_4028320SKLAPNI TO!

Zvolen – Stará radnica, piatok 30. september o 18. hod.

Pozývame na mini festival animovaných filmov Sklapni to vol.2., ktorý sa uskutoční 30.septembra o 18. hod. na Starej radnici. Okrem filmov z Festu Anča si užijete koncert Juraja Havlíka a Pavla Gajdoša a zažijete workshop plieškovej animácie.

HKM ZVOLEN vs. HC ’05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA

Zimný štadión Zvolen, piatok 30. september o 18.00 hod.

Hokejové derby v rámci 8. kola Tipsport ligy tentokrát na štadióne vo Zvolene. Vstupné 3 – 5 €.

BÁBKARSKÁ BYSTRICA 2016

Banská Bystrica, piatok 30. september až utorok 4. október

Pre priateľov Bábkového divadla na rázcestí už tento víkend štartuje jubilejný, 20. ročník festivalu Bábkarská Bystrica. Počas piatich festivalových dní sa v Banskej Bystrici a okolí stretne 17 súborov zo 7 krajín sveta, ktoré celému Banskobystrickému kraju predstavia 21 medzinárodných produkcií. Napriek tomu, že hlavný program začína na sklonku septembra, festivalový stan, ktorý je už tradičným symbolom festivalu je otvorený už od 9. septembra. Viac o predstaveniach sa dozviete v tomto článku na BBonline.sk.

Festival svetla a tiena, videomapping, laserova show, Banska Bystrica 2015 | BBonline.sk, ZVonline.skFESTIVAL SVETLA A TIEŇA V Banskej Bystrici

Centrum Banskej Bystrice, piatok 30. september a sobota 1. október

Otvorenie festivalu bude spojené s losovaním kupónov a odovzdávaním cien v piatok na Námestí SNP o 19.30 hod. Svetelné projekcie budú trvať v piatok a sobotu v čase od 19.30 – 23. hod. Viac o programe sa dočítate v staršom článku na BBonline.sk.

UMENIE NA BAŠTE: HVIEZDY V ŠTIAVNICKÝCH BANIACH

Štiavnické Bane – Bašta, sobota 1. a nedeľa 2. októbra

Historicky bohatá obec Štiavnické Bane sa otvorí prvý októbrový víkend umeniu. Na rôznych miestach v obci sa budú konať umelecké aktivity rozličného druhu. Svoje dvere po prvý krát otvorí aj novo-zrekonštruovaná bašta. Dve zaujímavé expozície budú otvorené verejnosti celý víkend. Sobota 1. 10. bude venovaná dielňam pre deti, mládež a dospelých. Rezbárčiť sa bude na nádvorí pri bašte. Základy kresby sa budú získavať priamo v plenéri. Pre malé deti sú pripravené tvorivé dielničky v miestnom Dome kultúry. Návštevník si bude môcť zabubnovať a vyskúšať rôzne hudobné nástroje na nádvorí kláštora.(11.30 – 17.00 h). Nasledujúca akcia bude v miestnom kine Hviezda, kde sa bude premietať celovečerný film pre deti aj dospelých, témou sú – hviezdy (17.30 – 18.45 h). Nasledovať bude výstup na baštu, kde už bude čakať astronóm s teleskopom na pozorovanie nočnej oblohy (19:00-21.00 h). Sobotu zavŕši koncert kapely Cool Band Trio, ktorá bude zabávať až do neskorých nočných hodín v Kláštornej vinárni (21.00-02.00 h). Nedeľa 2.10. začne až v poobedňajších hodinách prehliadkou krátkych animovaných filmov (13.00-14.00 h). Nasledovať bude koncert vážnej hudby v miestnom kostole (14.30 – 15.30 h). Festival umenia sa ukončí vernisážou vytvorených diel na bašte pri zvukoch afrických bubnov (16.00-19.00 h).

i_4022098OBERAČKA PO SEBECHLEBSKY

Sebechleby – Stará Hora, sobota 1. október

Opäť vyberáme aj jedno zo zaujímavých podujatí zo vzdialenejšieho regiónu. Známa oberačka po Sebechlebsky totiž určite stojí za návštevu. Pripravených bude približne 40 otvorených súkromných pivníc, ochutnávky burčiakov a vín, tradičná ľudová gastronómia, skvelý celodenný kultúrny program, remeselný jarmok, detský park, stanový tábor.

UKONČENIE MOTOSEZÓNY

Vlkanová – Cafe Miba, sobota 1. október

Všetkých srdečne pozývame na ukončenie motosezóny, ktorá sa uskutoční v sobotu vo Vlkanovej. Pripravený bude motorkársky guľáš a nebude chýbať spoločná jazda cez blízke obce a mestá.