ZVonline.sk (RČ, FR) | 28.10.2016

Tipy na víkend: Halloween, Lampiónový sprievod na Sliači či spomienky na Holokaust

Dušičkový víkend spojený s detskými prázdninami ponúka množstvo akcií v znamení Halloweenu, strachu a zábavy pre malých aj veľkých. Spomínať sa ale v regióne bude aj na skutočné hrôzy minulosti a víkend zavŕši hokejové derby.

TAJOMSTVO STRAŠIDIEL

Montessori Centrum, areál MŠ Zlatý Potok, piatok 28. október o 17. hod.

SZUŠ a SCVČ Quo Vadis pozývajú na podujatie Tajomstvo strašidiel. Týchto strašidiel a strašidielok sa báť nemusíte – naopak, zažijete s nimi kopec zábavy. A ak splníte rôzne čarodejnícke úlohy, bude aj sladká odmena. Vstupné 1 €.

1LAMPIÓNOVÝ SPRIEVOD MESTOM

Sliač, Mestské kultúrne stredisko, piatok 28. október od 17.00 h

Od 17-tej hodiny súťaže odvahy v záhrade Mestského kultúrneho strediska o 17.30 h Lampiónový sprievod mestom na trase od MKS Sliač po Kúpeľnej ulici na ulicu SNP – námestie pri fontáne. O 17.45 h ohňová šou Filipa Kaukliara.

14. MEDZINÁRODNÝ SEMINÁR: PROGRESÍVNE METÓDY ANALÝZY V HUDBE A UMENÍ

Banská Štiavnica – Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta, sobota 29. október o 9. hod.

Pozývame na 14. Medzinárodný seminár: Progresívne metódy analýzy v hudbe a umení, ktorý sa uskutoční v sobotu od 9. do 18. hod. v priestoroch Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta v Banskej Štiavnici. Prednášajúci: Ivo Medek (CZ), Roman Dykast (CZ), Sára Medková (CZ), Edgar Omar Rojas Ruiz (MEX), Gerold Gruber (AT), Egon Krák (SK), Peter Šidlík (SK), Belo Riečan (SK), Zuzana Martináková (SK), Martin Štúr (SK), Klement Mitterpach (SK), Anton Steinecker (SK), Róbert Kraus (SK).

ODHALENIE PAMÄTNÍKA OBETIAM LETECKÉHO NEŠŤASTIA Z ČIAS SNP

Hronská Breznica – pri Obecnom úrade, sobota 29. október o 11. hod.

Pozývame na slávnostné odhalenie pamätníka obetiam leteckého nešťastia z čias SNP.

4STRAŠIDELNÁ PREHLIADKA ZÁMKU VÍGĽAŠ

Hotel The Grand Vígľaš, sobota 29. október o 16. hod. a nedeľa 30. október o 16. hod.

Strašidlá, mučiareň, stredoveký boží súd a vystúpenie fakíra. Zábavný a zároveň strašidelný program si budete môcť pozrieť iba 29. a 30.októbra na Zámku Vígľaš v časoch o 16., 17., 18., 19. a 20. hod.. Vstupné: 5 eur/ dospelá osoba, 3 eur/ dieťa 6-12 rokov, ZŤP, dôchodcovia, 13 eur/rodinné vstupné (2 dospelé osoby a 2 deti).

HALLOWEEN V SAFARI ZVOLEN

Detská herňa Safari, Rákoš 18/A, sobota 29. október od 17. hod.

Pripravené bude maľovanie na tvár, výroba masiek, ale aj tombola a diskotéka. Vstupné za jedno dieťa 6€. Viac informácií získate na t.č.: 0907 040 262.

DUŠIČKY Z NOVÉHO ZÁMKU

Banská Štiavnica, Nový zámok, sobota 29. október o 17. – 22. hod.

Slovenské banské múzeum – oddelenie histórie srdečne pozýva všetkých Štiavničanov a návštevníkov mesta na nočnú prehliadku expozície Nový zámok spojenú s atraktívnou vyhliadkou na „dušičkovú“ Banskú Štiavnicu. Okrem prehliadky expozície Slovensko v období tureckej expanzie a možnosti nočnej vyhliadky spojenej s fotografovaním, je pre návštevníkov pripravený obrazový výber náhrobníkov osobností žijúcich a pôsobiacich v Banskej Štiavnici. Hlavnou témou tohtoročných Dušičiek z Nového zámku je predstaviť vybrané osobnosti z dejín Banskej Štiavnice ale aj podnietiť u verejnosti záujem o hroby významných osôb pochovaných na banskoštiavnických cintorínoch. Vstupné jedno euro, za fotografovanie príplatok dve eurá.

METÁLE (PRE VRAHOV) ALEBO ABY SA HISTÓRIA NEOPAKOVALA

muzeum-snpNámestie SNP v Banskej Bystrici, nedeľa 30. október o 15. hod.

Príďte na Námestie SNP v Banskej Bystrici podporiť antifašizmus. Dňa 30. októbra v roku 1944, po potlačení Slovenského národného povstania, Jozef Tiso vyznamenal na banskobystrickom námestí fašistických vojakov – pozvaných vrahov občanov štátu, ktorého bol prezidentom. Táto známa udalosť je hrozivou ukážkou toho, k čomu vedie fašizmus. Dnes, keď sa nad Európou opäť zbiehajú hnedé mraky, sa treba brániť pred stratou historickej pamäte. V roku 2016 si tento deň pripomenieme. 30. októbra, medzi 15.00 až 15.15 hod. bude Námestie SNP miestom spomienkovej akcie. Na námestí bude umiestnený panel s autentickými fotografiami Jozefa Tisa ako vyznamenáva nemeckých vojakov, názvami vypálených obcí, lokalít popráv, masových hrobov a počtom obetí. Tento panel zostane na námestí do 20. novembra, do dňa, kedy bola v Kremničke vykonaná masová poprava. Nedovoľme, aby sa história opakovala… Viac informácií sa dočítate v nasledujúcom článku na BBonline.sk.

HC ’05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA – HKM ZVOLEN

Zimný štadión Banská Bystrica, nedeľa 30. október o 17. hod.

V Banskej Bystrici zavŕši víkend hokejové derby medzi domácimi a Zvolenom. Pred tamojším vypredaným štadiónom aj za podpory zaplneného sektora hostí sa opäť začne súboj, ktorý vopred nemá víťaza. A to aj napriek tomu, že HKM sa zatiaľ v sezóne darí menej. Tréner baranov Vladimír Országh však trénersky vyrastal práve popri Milanovi Stašovi, a ten by ako bývalý tréner Banskej Bystrice ešte stále mohol poznať recept na tamojších hokejistov.

Fotogaléria