Nadchádzajúci víkend aj napriek zhoršujúcej sa pandemickej situácii na Slovensku ponúkne vo Zvolene a okolí bohatý program na podujatia hromadného charakteru. Prinášame vám prehľad tých najzaujímavejších z nich.

Piatok 17. septembra

Beh na počesť letcov SNP

Pamätník povstaleckých letcov pri Zolnej – 17.09 h

Symbolický dátum, symbolický čas, symbolické dĺžky jednotlivých tratí… Zolná bola miestom, odkiaľ začínali oslobodzovacie boje počas SNP. Na lúkach Dolné lazy južne od Zolnej pristálo 17. septembra 1944 presne 21 stíhacích lietadiel typu Lavočkin La-5FN. Tohtoročný 17. september bude patriť behu, ktorým si účastníci tieto udalosti budú môcť pripomenúť. Beh sa uskutoční práve na spomínaných lúkach a k dispozícií budú dve trate. Prvá má 1,9 km a je určená pre deti, druhá má 4,4 km a vyskúšať si ju budú môcť dospelí účastníci.

Krojovaná Bystrina

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 18:00 h

Celovečerným programom Krojovaní oslávi Folklórny súbor Bystrina štyridsať rokov od svojho založenia. Bystrina sa v celej svojej krojovanej kráse predstaví tento piatok a sobotu vo zvolenskom divadle.

Koncert pod hviezdnou oblohou

Nádvorie Zvolenského zámku – 19:00 h

Kapela Peter Bič Project v prostredí čarovného nádvoria Zvolenského zámku! Spolu s Viki a Petrom si v piatok večer môžete užiť atmosféru letného večera pod hviezdnou oblohou s chytľavými hitmi ako je Stoj, Čoskoro, Nedívaj sa tak, prípadne Máj. Vstupenky nájdete TU.

Peter Bič Project – Stoj:

Polemic v Banskej Bystrici

Urban Spot, Banská Bystrica – 20:00 h

Prvý samostatný klubový koncert Polemicu v Urban Spote podporený lokálnym supportom Filip Jánošík a hotoví umelci. Polemic sa do Urban Spotu sľúbil už počas pandémie, keď sa verejnosť zbierala na finančnú podporu pre tento takmer zrušený klub.

Sobota 18. septembra

Gazdovský jarmok v Krupine

Amfiteáter V. Polónyiho, Krupina – 8:00 h

Obdobie jarmokov naďalej pokračuje. Aj v Krupine je v sobotu od rána jarmok. Jesenný, gazdovský. Ponúkne produkty z gazdovského dvora a jesennej záhrady a remeselné výrobky. Rušno bude aj na krupinskom futbalovom štadióne, kde sa koná Krupinsko-hontianska výstava zvierat (8:00 – 15:00 h).

Komentovaná prehliadka hradu Revište – ZAŽI HRADY INAK!

Revište – 10:00 h

Neďaleko Žarnovice sa na strmom brale rozprestierajú pozostatky dávnej histórie Revišťského panstva. Rieka Hron roky unášala dolu prúdom príhody ľudí žijúcich na hrade Revište, týčiacom sa nad jej tokom. V 13. storočí sa začal písať príbeh jeho múrov, z ktorých mnohé neodolali zubu času a osudu. Hrad Revište je zrúcanina, ktorá postupne vďaka dobrovoľníkom naberá kontúry. Hradný pán ván počas návštevy odhalí aj postupné úpravy, vďaka ktorým budú môcť hrad spoznávať aj ďalšie generácie. Prehliadka bude spestrená o dobové scénky, ktoré priblížia významné udalosti alebo život na hrade. Viac informácií nájdete TU.

Sliačske jesenné chuťovky

Ihrisko ZŠ A. Sládkoviča, Sliač – 12:30 h

Príchuť folklóru bude mať podujatie Sliačske jesenné chuťovky. Vystúpia na ňom deti zo sliačskych materských škôl, ĽH Zvolenskí fujaristi, DFS Matičiarik, folklórne združenie Pohronec a Folklórny súbor Urpín. V sprievodnom programe je detská škola varenia, tvorivé dielne a rôzne atrakcie pre deti i ľudové remeslá. Pochutíte si na geršni, jablkových lievancoch či domácej štrúdli.

Festival speváckych zborov

Kongresové centrum TU, Zvolen – 17:00 h

V Kongresovom centre zvolenskej Technickej univerzity sa v sobotu koná uskutoční 13. ročník Zvolenského festivalu speváckych zborov. Zúčastnia sa ho aj zahraničné spevácke zbory z Maďarska, ČR, Slovákov zo Srbska. V bohatom programe nebude chýbať ani vystúpenie domáceho Zvolenského speváckeho zboru a ďalších slovenských účastníkov.

Nedeľa 19. septembra

Hodinovka pre Samka

Ihrisko V. ZŠ Zvolen – 9:00 h

Tretí ročník bežeckého podujatia, ktorého cieľom je počas jednej hodiny odbehnúť čo najväčší počet kôl na okruhu v areáli V. ZŠ vo Zvolene. Každé odbehnuté kolo znamená 10 centov od sponzorov pre malého bojovníka Samka, ktorý ich potrebuje, aby mohol napredovať vo svojej liečbe a rehabilitácii. Organizátori priebežne uverejňujú dôležité informácie, ktoré nájdete na tomto odkaze.

Na koho to slovo padne

MsKC Žiar nad Hronom – 19:00 h

Jedna z najúspešnejších slovenských divadelných hier postavená na pätici oduševnených výkonov prichádza na naše pódium! Lukáš Latinák, Juraj Kemka, Marián Miezga, Róbert Jakab a Vladimír Kobielsky sa predstavia v grotesknom príbehu piatich indivíduí uzavretých v jednej miestnosti v spoločnosti jedného revolvera. Kto ho má, ten má moc! Vstupenky na inscenáciu môžete zakúpiť TU.