Letné prádzniny sa úž síce zlomili do svojej druhej polovice, no ani zďaleka nekončia. Aj začínajúci víkend prináša v bližšom či vzdialenejšom regióne viacero zaujímavých podujatí, na ktoré sa oplatí zájsť.

KLA JAZZ ROM

KlaJazzRomKráľovská sieň Zvolenského zámku, piatok 5. augusta o 19.00 hod.

Tento týždeň sa v Banskej Bystrici a Zvolene koná už XV. ročník kultúrno-spoločenského podujatia Ľudia z rodu Rómov. V piatok večer na Zvolenskom zámku zaznejú svetoznáme aj populárne diela v podaní rómskych umelkýň a umelcov Marty Balážovej, Jána Bendiga a Bohumily Sommerovej z Českej republiky s excelentným hudobným sprievodom umelcov zo Slovenska Drahoslavom Bangom, Tomášom Barošom a Viliamom Didiášom.

LUCIE BÍLÁ – OPEN AIR GALAKONCERT

Amfiteáter Veľký Krtíš, piatok 5. augusta o 19.00 hod.

Česká spevácka legenda Lucie Bílá oslávi svoje jubileum, 50. narodeniny, aj vo Veľkom Krtíši. Na Narodeninovom galakoncerte, ktorý sa koná na Amfiteátri, ju bude sprevádzať Orchester Petra Maláska. Lístky sú ešte stále v predaji v sieti Ticketportal.

FLAŠINETIÁDA

Habakuky Donovaly, sobota 6. augusta od 10. do 18. hod.

Flašinetári z celej Európy – a možno aj sveta, sa opäť stretnú v rozprávkovej dedinke Habakuky na 5. Medzinárodnom festivale flašinetárov. Už tradične sa bude súťažiť o najoriginálnejší flašinet aj najoriginálnejší zvuk flašinetu, no návštevníkov Dobšinského rozprávkového sveta čaká v sobotu a v nedeľu aj veľa ďalšej zábavy.

DONOVALSKÝ DRAPÁK

Donovalský drapák 2016, Donovaly, sobota 6. augusta

Štvrtý ročník Donovalského drapáku štartuje z centrálneho parkoviska na Donovaloch o 9.30 hod. – Drapák 60 km. Drapáčik Junior, Baby štartuje o 9.45 hod., Drapák 25 km o 10.45 hod., beh 20 km o 11. hod. a beh 10 km o 11.15. hod. Viac informácií v článku  na BBonline.sk.

DETVA FEST 2016

detva festAmfiteáter Detva, sobota 6. augusta o 21.00 hod.

Svoj malý hudobný festival zažije už po siedmykrát aj Detva. Na miestnom amfiteátri tento rok v sobotňajší večer vystúpia postupne od deviatej hodiny kapely Bod Omylu, The Paranoid a na záver to rozbalí formácia Smola a hrušky. Vstupné je vo výške 6 €.

TEKVICOVÁ ZÁBAVA A FAKLCÚG

Špania Dolina, sobota 6. augusta

Tradičná banícka hostina – Tekvicová zábava, sa na Španej Doline asi polstoročie. Špaňodolinčania a návštevníci obce si ňou pripomínajú vysvätenie rímskokatolíckeho Kostola Premenenia Pána (1254). No najväčším lákadlom dňa bude určite Faklcúg, tradičný večerný fakľový sprievod permoníkov a baníkov s lampášmi po halde Maximilián, ktorý sa začne o 20.30 hod. V nedeľu o 11. hod. sa v špaňodolinskom kostole uskutoční slávnostná banícka svätá omša.

REVÚCKE BRYNDZOVÉ HALUŠKY

Liptovské Revúce, sobota 6. augusta o 10.00 hod.

Ak máte chuť na halušky, vyberte sa do Liptovských Revúc, kde sa v sobotu od rána bude súťažiť vo varení a jedení halušiek. A nielen to, súťažiť sa bude aj v pílení dreva bruchačkou či o najlepší meteník, čo je tradičný posúch z kyslej kapusty. Počas dňa, až do neskorého večera zahrajú a zaspievajú Kandráčovci, detská dychovka z Liptovskej Lúžnej, folklórny súbor Liptov, kapela Ploštín Punk a bude aj haluškárska vatra, ohňostroj a tanečná zábava.

VEČERNÁ ŠKOLA NA STAROM ZÁMKU

Večerná škola na Starom zámku BŠBanská Štiavnica, sobota 6. augusta od 18.00 do 21.00 hod.

Večerná „škola” na banskoštiavnickom Starom zámku je netradičná a zábavná prehliadka spojená s riešením úloh, ktoré súvisia s históriou. V Karnerisi návštevníci potrápia hlavu heraldikou a ich ostrozrak preverí futuristický Himmelreich.

KREMNICKÝ HRADNÝ ORGAN

Kostol sv. Kataríny, Kremnica, sobota 6. augusta o 19.00 hod.

Na predposlednom koncerte Európskeho organového festivalu Kremnický hradný organ 2016 sa predstaví finalistka Medzinárodnej organovej súťaže v Montreale Mária Budáčová, spevácky zbor Adoremus po vedením zbormajstra Dušana Billa sólisti Hana Friedová, Angelika Zajícová, Matúš Šimko a Tomáš Šelc.