Posledný augustový víkend sa bude niesť v znamení osláv 77. výročia SNP. Kultúrny program v meste Zvolen a jeho okolí bude napriek tomu bohatší, než sa môže zdať. Leto sa pomaly blíži ku svojmu koncu, teploty klesli pod 20 stupňov a školopovinných čaká onedlho návrat do školských lavíc. Víkend tak bude ideálnou príležitosťou zažiť v závere prázdnin niečo nevšedné. V tomto článku vám ponúkame prehľad tipov na najzaujímavejšie podujatia.

Piatok 27. august

Husľový virtuóz na zámku

Zvolenský zámok, 17:30 a 20:30 h

Po mimoriadnom úspechu vyráža Filip Jančík na druhé kolo akustického filmového turné po Slovensku. Dvadsaťosemročný husľový virtuóz za posledné dva roky odohral na Slovensku viac ako 15 unikátnych koncertov filmovej hudby v rôznych podobách. Dva koncerty odohrá Filip Jančík v piatok na Zvolenskom zámku. Koncert o 20:30 h je už vypredaný, vstupenky na pridaný koncert o 17:30 h si môžete kúpiť tu.

Meky – Bažant Kinematograf

Námestie SNP, Zvolen, 20:30 h

V piatok, 27. augusta zavíta Bažant Kinematograf aj na zvolenské Námestie SNP, úvod bude patriť filmovému portrétu Mekyho Žbirku. Unikátny dokumentárny portrét ho predstavuje ako večného gentlemana a skvelého spoločníka, ktorý miluje Beatles a z ktorého sála dobrá nálada. Jeho život je pritom plný nečakaných peripetií a rozhodnutí, ktoré často znamenali opustiť všetko, čo dovtedy mal. Energický filmový portrét predstavuje populárneho speváka otvorene, úprimne, z tesnej blízkosti, v nečakaných súvislostiach a s humorom. Rozpráva o úplnej oddanosti hudbe, o viere vo vlastnú cestu, ktorá bola často iná, než mu všetci odporúčali. Ale aj o tom, ako sa dajú s eleganciou prekonávať veľké spoločenské revolúcie i životné zvraty.

Nereska meeting vol. 2

Camping Neresnica, Zvolen, od 15:00 h

Autocamp Neresnica bude miestom zrazu, ktorý je je zameraný pre automobilových nadšencov a pre ľudí s deťmi, ktorí sa chcú stretnúť a zabaviť s priateľmi podobných záujmov a stráviť príjemný víkend. Celý víkend môžete stráviť v peknom, stráženom areáli, kde je možnosť rezervácie chatky. Chýbať nebudú súťaže, párty a pre najmenších maľovanie na tvár a rôzne iné atrakcie. Akcia sa začína v piatok a pokračuje sobotou, celý program nájdete na jej udalosti.

Slávnostné odhalenie pamätníka „Lietadlo“

Park Tri Duby, Sliač, 16:00 h

Mesto Sliač pozýva na slávnostné odhalenie pamätníka „Lietadlo“, ktoré prebehne v piatok 27. augusta od 16:00 h v parku Tri Duby pri železničnej stanici Sliač. Od 17:00 h sa predstaví Vojenská hudba Banská Bystrica, ktorá odohrá svoj koncert.

Sobota 28. august

Oslavy výročia SNP + Minifutbalový turnaj o Putovnú valašku Rudolfa Gajdoša

Futbalový štadión Očová, od 8:00 h

V rámci spomínaných osláv výročia SNP, ktoré sa konajú od Banskej Bystrice až po Očovú, je pre obyvateľov Očovej pripravený tradičný futbalový miniturnaj, ktorého víťaz získa putovnú valašku Rudolfa Gajdoša. V poradí 22. ročník začne už od 8:00 h na futbalovom štadióne, predpokladaný koniec je o 15. hodine. Večerný program bude pokračovať stretnutím občanov, rodičov a detí na Bočine, chýbať nebude zapálenie vatry a príhovory k výročiu SNP.

Jazdecké preteky aj grilovačka

Masarykov dvor, Pstruša, od 8:00 h

V jazdeckom a športovo-rekreačnom areáli Masarykov dvor sa tento víkend konajú jazdecké preteky. V programe však nechýba ani grilovačka, koštovka piva a animácie pre deti – maľovanie na tvár, súťaže, poníky, ovečky a tvorivé dielne. V sobotu o 15:00 h sa na Masarykovom dvore môžu deti stretnúť aj s Dúhalkou, smiať sa s ňou, spievať a tancovať. Vstup voľný!

Furmani pod Poľanou

Amfiteáter, Detva, od 9:00 h

Už 28. ročník Furmanskej súťaže ťažných koní sa koná v sobotu na detvianskom Amfiteátri. Zídu sa tu furmani zblízka aj zďaleka. Pôsobivý bude iste pohľad na sprievod zdobených konských záprahov v úvode podujatia. Po ňom nasleduje furmanská súťaž v sile, ťahu a rýchlosti. Súčasťou podujatia je Furmanský jarmok, jeden z troch jarmokov, ktoré počas roku bývajú v Detve. Vstupné sú 2 eurá, pre deti, dôchodcov a ZŤP je to 1 euro.

Turistický výstup na Demian

Slnečné hodiny, Hronská Dúbrava, 9:00 h

Občianske združenie Demian Hronská Breznica pozýva na 9. ročník turistického výstupu na Demian za zdravím. Organizátori si sľubujú od tradičného výstupu opäť výbornú atmosféru, pre všetkých účastníkov je výstupu je zabezpečené občerstvenie v miestnom Pohostinstve u Niky vo forme guľášu a vybraného nápoja. Účastnícky poplatok je na dobrovoľnej báze, zraz je o 9:00 h pri Slnečných hodinách.

Kráľovská svadba na Pustom hrade

Pustý hrad, Zvolen, od 10:00 h

Na známosť sa všetkým dáva, kráľ Belo IV. svoju dcéru Konštanciu vydáva! Prídu hostia z ďalekých krajov, ale všetci dobrých mravov! Rytieri, dámy, zbrojnoši, veselý šašo či udatní panoši. Jedla, pitia bude hojne, hodovať sa bude svorne… Staňte sa aj vy hosťami kráľovskej svadby, ktorá sa v minulosti odohrala na Pustom hrade. Okrem kráľovského sprievodu a svadby vás na hrade čaká historický stanový tábor, remeselníci, šermiarske súboje, dobová hudba aj dobové tance, sokoliari, kaukliari, detský kútik v hradnej veži, bábkové divadlo aj rytiersky turnaj na koňoch. Viac o celom programe nájdete aj na stránke mesta Zvolen.

Handmade trh v parku

Park prof. Adolfa Priesola, Zvolen, od 10:00 h

Originálne výrobky, atrakcie pre deti, chutné jedlo a skvelá atmosféra! Sobotňajší Handmade trh v Parku prof. Adolfa Priesola (pri TUZVO) vo Zvolene začína o 10:00 h a potrvá do 18:00 h.

SFL 7 – Zvolen Patriots vs. Nitra Knights, Zvolen Patriots vs. Cassovia Steelers

Technická akadémia, J. Švermu 1, Zvolen, od 11:00 h

Slovenská liga v americkom futbale bude pokračovať ďalším podujatím vo Zvolene. Domáci tím Zvolen Patriots bude chcieť získať prvé víťazstvo v lige a hnať dopredu by ich mohla aj výhoda domáceho ihriska. Príďte sa na vlastné oči presvedčiť o kráse amerického futbalu na Slovensku. Stačí iba prísť v sobotu 28. augusta na ihrisko Technickej Akadémie vo Zvolene, od 11:00 h je na programe zápas Zvolen Patriots proti Nitra Knights, od 13:00 h zápas Zvolen Patriots proti Cassovia Steelers.

3bobule – Bažant Kinematograf

Námestie SNP, Zvolen, 20:30 h

Honza (Kryštof Hádek) a Klára (Tereza Ramba) sa po niekoľkých spoločných zberoch úrody stali rodičmi roztopašných dvojčiat a majiteľmi vinárstva. Keďže im však každodenné starosti prerástli cez hlavu a v manželstve im to veľmi neklape, žijú oddelene…Takto sa začína príbeh renesancie ich lásky v prekrásnom kraji na juhu Moravy, práve v čase, keď prichádza rozhodujúce obdobie vinárskeho roka – vinobranie. Ale to nie je všetko. Honza s Klárou popri manželstve musia riešiť aj krádeže vo viniciach, Klára navyše bojuje s predsudkami okolia, že ako žena nemôže robiť kvalitné víno. Honza sa po rokoch stretne s neodbytným kumpánom Jirkom (Lukáš Langmajer), ktorý mu chce pomáhať so zberom úrody, no pri tom zamlčí, že uteká pred dlhmi a že svojho pubertálneho syna tak trocha uniesol. Jirkova prítomnosť však vnesie do života všetkých vítaný i nevítaný rozruch a začína sa séria komických omylov a nedorozumení…

Nedeľa 29. august

Cyklojazda SNP zo Zvolena do Banskej Bystrice

Námestie SNP, Zvolen, 8:00 h

Únia vojnových veteránov SR, Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Zvolen a odbor Mladej Matice Zvolen s podporou mesta Zvolen Vás pozýva na 8. ročník Cyklojazdy SNP zo Zvolena do Banskej Bystrice dňa 29. augusta od 08:00 hod. Registrácia prebehne pred ôsmou hodinou pri „Valaške“ na Námestí SNP vo Zvolene. Program je spojený s uctením si pamiatky padlých vo vojnových konfliktoch pri pamätníkoch vo Zvolene, Sliači, Hronseku, Vlkanovej, Badíne a v Múzeu SNP v Banskej Bystrici ako súčasť ústredných osláv SNP. Každý účastník dostane pri registrácii tričko s logom podujatia. Cyklojazda je určená pre všetky vekové kategórie.

Oslavy 77. výročia SNP v Banskej Bystrici

Pamätník SNP, Banská Bystrica, od 10:00 h

Nedeľa 29. augusta sa v Banskej Bystrici bude niesť v duchu osláv 77. výročia Slovenského národného povstania. Oslavy prinesú už tradične bohatý program, ale aj rôzne obmedzenia. V kultúrnom programe, ktorý nasleduje po slávnostnom zhromaždení a kladení vencov, vystúpia Ľudová hudba Jána Maka, Veronika Bodnáriková a Ženská spevácka skupina Trnki (13:30 h), Martin Harich (14:30 h), Marcel Palonder Trio (15:00 h) a Čendeš (16:00 h). V sprievodnom programe nebude chýbať prezentácia Ozbrojených síl SR či dobový vojenský tábor.

Bourák – Bažant Kinematograf

Námestie SNP, Zvolen, 20:30 h

Komédia zo súčasnosti – trochu čierna, trochu gangsterka, plná skvelej hudby a skvelých hercov. Jej príbeh sa točí okolo osemnásťročnej Kamily (Veronika Marková), ktorá je úplne zúfalá. Žije v meste, kde zdochol pes, práve prišla o prácu a má plné zuby svojich nedospelých rodičov. Jej otec (Ivan Trojan), večný pubertiak, kšeftuje s vrakmi áut a chodí tancovať rock´n´roll s babenkou, čo vyzerá ako zo starého amerického katalógu na podprsenky (Alena Pajtinková). Rezignovanú matku (Kristýna Boková) balí lokálny gangster (Jiří Macháček), ktorému padol biznis, pretože mesto zakázalo hracie automaty. Kamila sa však nevzdáva a rozhodne sa o svoju rodinu a šťastie zabojovať. Len musí presvedčiť mamu, aby otcovi konečne pristrihla jeho „vypelichané krídelká“!