PR článok | 7.9.2018

Tipy, ako prekonať strach zo šoférovania

Strach zo šoférovania netrápi len ženy, ale prekvapivo aj mužov. Častou príčinou vzniku tejto fóbie je negatívna skúsenosť na cestách, napríklad dopravná nehoda. Strach zo šoférovania môže spôsobiť aj príliš nízke sebavedomie, ale prekvapivo aj rodinní príslušníci, ktorí majú dobré úmysly a chcú vám pomôcť, no docielia úplný opak.

Ak sa bojíte sadnúť si za volant, ale uvedomujete si, že šoférovanie by vám mohlo výrazne uľahčiť život, pomôžeme vám prekonať tento strach zo šoférovania.

Vyskúšajte zopár kondičných jázd

Ak máte veľký strach sadnúť si za volant, môžete si zaplatiť kondičné jazdy v Bratislave, ale aj v ktoromkoľvek inom meste na Slovensku. Viaceré autoškoly na Slovensku majú v ponuke aj službu kondičných jázd, čiže jázd, ktoré si majitelia vodičského preukazu platia za účelom zdokonalenia sa vo vedení motorového vozidla. Počet kondičných jázd nie je obmedzený a v prípade potreby stačí zavolať na zverejnené telefónne číslo a dohodnúť si ďalšie kondičné jazdy.

Stačí vám pár jázd a opäť sa zdokonalíte v tom, čo ste sa naučili v autoškole a čo je dôležitejšie, získate sebadôveru.

Skúšajte najprv s niekým, komu dôverujete

Ak nechcete kontaktovať autoškolu a zisťovať, či majú v ponuke aj službu kondičných jázd, skúšajte jazdiť s niekým, komu dôverujete – ideálne váš životný partner/partnerka. Ľahšie sa vám bude jazdiť a učiť sa, keď budete mať pri sebe skúseného šoféra, ktorý vám je veľmi blízky a ktorému dôverujete. Viete, čo od neho môžete čakať a viete, že vám v prípade potreby dodá sebavedomie a upozorní vás na to, čo robíte zle.

Jazdite v menších premávkach

Jazdenie v hustých premávkach nie je jednoduché ani pre skúsených vodičov, nieto ešte pre vodičov, ktorí majú strach zo šoférovania. Ak sa bojíte, že do niekoho nabúrate, pretože zle vyhodnotíte situáciu na ceste, skúste jazdievať v menších premávkach, keď bude na cestách menej áut a vy budete mať prázdne cesty. Na to, aby ste sa zdokonalili, budete potrebovať jazdiť aj v hustejších premávkach. Niekde ale začať musíte.