ZVonline (Nika Spišková) | 7.10.2011

Tip na víkend: Jesenný Pustý hrad

Určite ste už zažili ten pocit – vonku je krásne počasie, neviete obsedieť doma, ale neviete sa rozhodnúť kam ísť. Piatok nám síce priniesol oblaky a jesenný dážď, no ak sa počas nasledujúcich dní počasie umúdri, tak vám ponúkame jeden staronový tip na výlet. Je ním Pustý hrad. Ak si myslíte, že ho poznáte, a že ste tam v minulosti boli už mnohokrát, o chvíľku sa presvedčíte, že to tak nie je. Tvár Pustého hradu sa mení z roka na rok vďaka usilovnej práci mnohých ľudí.

Archeologický výskum na Pustom hrade sa začal v roku 1992, kedy sa pod vedením V. Hanuliaka preskúmala hlavne najviac zachovaná časť Pustého hradu, Horný hrad. Počas tohto obdobia prebehli na Hornom hrade prieskumy a boli zrekonštruované zachované časti hradu. Zároveň bola odlesnená veľká časť okolia. od roku 2009 prebieha intenzívny výskum aj na Dolnom hrade. Realizuje ho Archeologický ústav SAV v Nitre pod vedením J. Beljaka.

Výsledkom týchto prác je vyčistený areál Pustého hradu s krásnym výhľadom na Zvolen. Najkrajšou pešou prístupovou cestou na hrad je náučný chodník, ktorý začína nad parkoviskom pod Pustým hradom. Dostanete sa tam asfaltkou od Zimného štadióna.  Chodník sa kľukatí lesom v pravidelných serpentínach. Na strmších úsekoch sú spevnené schody. Nové drevené lavičky na niekoľkých miestach umožňujú príjemný oddych. Počas výstupu budete míňať dve vyhliadky. Prvú, starú vyhliadku, vidno z chodníka. Svojmu účelu však už neslúži, okolité stromy zacláňajú v akomkoľvek výhľade. Prechádzka k nej však môže byť spestrením výstupu, a to hlavne pre deti. Pekný výhľad na mesto si môžete vychutnať na ďalšej vyhliadke. Nachádza sa asi v polovici výstupu. Z chodníka sa k nej dostanete úzkym kľukatým chodníčkom za necelých 5 minút. Je vybudovaná na skale, ktorá sa týči nad sútokom Slatiny a Hrona.

Náučný chodník ďalej prechádza okolo Dolného hradu, kde stále prebieha výskum, a vyústi pri hradbách Horného hradu. Tu sa nachádza niekoľko informačných tabúľ, kde sa dozviete veľa zaujímavého o histórii hradu. Areál Horného hradu ponúka rodinný program na celý deň. Okrem samotnej prehliadky zrekonštruovaných častí hradu je tu mnoho priestoru na zábavu a relax. Sú tu vyhradené miesta na opekanie, murované ohniská, nové lavičky na sedenie. V prípade zlého počasia je tu ja niekoľko drevených prístreškov. Odlesnenie okolia otvorilo výhľad do okolitých dolín. Pri vstupnej bráne pribudlo aj drevené pódium. V letných mesiacoch je poniže brány otvorený bufet, ktorý ponúka občerstvenie v horúcich dňoch.

Ak ste sa nechali navnadiť, príďte si pozrieť premeny Pustého hradu na vlastné oči. Zdroj informácií o výskume nájdete TU.

Fotogaléria