PR článok | 7.4.2014

Tínedžerov treba pochopiť, inak im nepomôžeme

Problém, ktorý  v tomto čase rieši väčšina rodičov, ktorých detí končia základnú školu. Kladú si nespočetné množstvo otázok: „Ako ďalej? Ktorá škola je najlepšia? Čo je to správne pre naše dieťa? A podobne…“

Každý s úmyslom pripraviť čo najlepšie svoju ratolesť pre život. Keďže tieto deti  prechádzajú práve najzložitejším obdobím svojho vývoja, často sa to nezaobíde bez prívalu emócií a niekedy až bezradnosti. Rodičia sa riadia hlavne rozumom, ale u tínedžerov naopak prevládajú ich citové väzby. Práve s niečím podobným sa na mňa obrátila mama deviataka. Ide o technicky zdatného chlapca, ktorý od malička mal svoju „detskú izbu“ v garáži. Od malých opráv bicykla prešiel dnes k skladaniu a montovaniu motoriek. Je to naozaj jeho vášeň. Rodičia si teda už nejaký čas mysleli, že s výberom školy to u nich nebude žiadny problém. Určite to bude nejaká „priemyslovka.“ No v živote to už tak  býva – človek mieni, avšak… Vrcholí termín podania prihlášky a syn čoraz intenzívnejšie rozpráva, že na pôvodnú strednú školu nechce ísť a vybral si povolanie kuchára. U rodičov nastáva panika. Argumentujú, presviedčajú, že toto nie je správna voľba. Dieťa ale nechce ustúpiť a súka zo seba protiargumenty. Skúsili ma teda požiadať o pomoc a stretli sme sa. Na začiatku rozhovoru bolo naozaj cítiť silné presvedčenie syna, avšak rodičia netušili príčinu. Musela som veľmi obozretne klásť otázky až kým to nebolo jasné.

Jana Lajošová - profesionálny kouč, poradňa SliačMladý muž mal obrovské obavy z internátu. Z nového prostredia, kde nebude mať doterajších priateľov. No a najrozhodujúcejšia je asi láska. Práve prežíva obdobie prvého zamilovania a je naozaj pre neho ťažké predstaviť si, že nebude so svojou priateľkou každý deň ako je tomu teraz. Na prvýkrát stačilo, že sa odhalila príčina. Rodičia ma požiadali ešte o jedno stretnutie, pretože sú presvedčení, že takéto rozhodnutie ich syna je založené len na momentálnom stave a je naozaj pomerne krátkozraké. „Malé deti – malé starosti. Veľké deti – veľké starosti,“ nie je vždy také jednoduché ich riešiť.

Jana Lajošová, poradkyňa pre občanov, Sliač,
janka.lajosova076@gmail.com,
tel.: 0949 274 322,
– bezplatne.