Hydroizolácia je kľúčovým prvkom pre zabezpečenie životnosti strechy a jej ochrany pred poveternostnými podmienkami. Stále viac a viac ide do popredia hydroizolácia pomocou tekutej gumy.

Tekutá guma je polyuretánový materiál, ktorý sa v aplikovanej forme stvrdne a vytvorí účinnú ochranu pred vodou a inými škodlivými vplyvmi. Tento nový materiál má množstvo výhod oproti klasickým spôsobom hydroizolácie a v tomto článku vám priblížime to, prečo by ste mali uvažovať o renovácii vašej strechy s použitím tekutej gumy.

Diagnostika stavu strechy

Predtým, ako začnete riešiť renováciu hydroizolácie vašej strechy pomocou tekutej gumy, musíte zistiť či je aktuálna hydroizolácia v dobrom stave. Poznáme viaceré zjavné príznaky poškodenia hydroizolácie, ako sú napríklad prieniky vody do vnútra domu alebo viditeľné trhliny v hydroizolácii. Avšak, nie vždy sú príznaky viditeľné na prvý pohľad. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať stav hydroizolácie strechy a pri prvých známkach poškodenia problém čo najskôr riešiť.

Medzi najčastejšie príčiny poškodenia hydroizolácie patria:

 • Neodborne odvedená práca
 • Prešla životnosť hydroizolácie a je náchylná na opotrebovanie
 • Mechanické poškodenia počas prác na streche alebo pri výskyte silného vetra a búrok
 • Pôsobenie silného slnečného žiarenia, ktoré spôsobuje rozklad materiálu

Je dôležité rýchlo riešiť poškodenie hydroizolácie, pretože dlhodobé prieniky vody môžu viesť k závažným problémom, ako sú napríklad hniloba dreva, vznik plesní, alebo dokonca strata stability celej strechy. Pravidelnou diagnostikou stavu hydroizolácie môžete zabrániť týmto problémom a zabezpečiť dlhú životnosť vašej strechy.

Príprava na aplikáciu tekutej gumy

Pred tým, ako sa tekutá guma na strechu začne aplikovať, musí byť povrch strechy dôkladne pripravený. Musíte vytvoriť optimálne zabezpečené spojenie medzi tekutou gumou a hydroizoláciou. V tejto časti si preto pozrieme, ako sa správne pripraviť na aplikáciu tekutej gumy.

Materály a nástroje, ktoré budú potrebné:

 • Tlakový čistič na odstránenie starého nánosu hydroizolácie
 • Teplomery a merač vlhkosti na meranie teploty a vlhkosti povrchu strechy
 • Štetce a vákuové zariadenia na odstránenie prachu a iných nečistôt
 • Primer a penetračný nástrek na zvýšenie adhezivity tekutej gumy na hydroizoláciu

Ako pripraviť povrch strechy pred aplikáciou tekutej gumy:

 1. Dôkladne vyčistite povrch strechy pomocou tlakového čističa na odstránenie starého nánosu hydroizolácie a nečistôt.
 2. Použite teplomer a merač vlhkosti na meranie teploty a vlhkosti povrchu strechy, aby ste sa uistili, že sú v rámci optimálnych parametrov pre aplikáciu tekutej gumy na strechu.
 3. Odstráňte prach a iné nečistoty pomocou štetcov a vákuových zariadení.
 4. Naneste primer a penetračný nástrek na zvýšenie adhezivity tekutej gumy na hydroizoláciu.

Je dôležité dodržať tieto kroky, aby bolo zabezpečené optimálne spojenie medzi tekutou gumou a hydroizoláciou, čím sa zlepší kvalita renovácie a predĺži životnosť vašej strechy.

Aplikácia tekutej gumy

V tejto časti sa pozrieme na samotný postup aplikácie tekutej gumy na strechu, výhody tohto spôsobu renovácie hydroizolácie a aké faktory ovplyvňujú úspešnosť tejto aplikácie.

Postup aplikácie tekutej gumy na strechu: 

 1. Dôkladne premiešajte tekutú gumu a naneste ju pomocou štetca alebo valčeka na povrchu strechy. Môžete siahnuť aj po tekutej gume v spreji, ktorá ma naozaj jednoduchú aplikáciu.
 2. Rozotrite ju do rovnomerného nánosu s hrúbkou približne 1,5 až 2mm.
 3. Pokračujte v nanášaní tekutej gumy na celú plochu strechy, až kým nie je celá hydroizolácia renovovaná.
 4. Nechajte tekutú gumu vyschnúť podľa odporúčaní výrobcu.

Aké sú výhody aplikácie tekutej gumy oproti iným spôsobom renovácie hydroizolácie:

 • Tekutá guma je rýchly a efektívny spôsob renovácie hydroizolácie strechy.
 • V porovnaní s inými spôsobmi renovácie (napríklad výmena hydroizolácie) je aplikácia tekutej gumy oveľa lacnejšia.
 • Tekutá guma je veľmi flexibilná a dokáže sa prispôsobiť rôznym povrchom a tvarom strechy.

Aké body ovplyvňujú úspešnosť aplikácie tekutej gumy:

 • Teplota a vlhkosť povrchu strechy. Optimálne podmienky pre aplikáciu tekutej gumy sú teplota medzi 5 – 35 stupňov Celzia a relatívna vlhkosť 85%.
 • Správna príprava povrchu. Je dôležité, aby bol povrch strechy dôkladne vyčistený a pripravený na aplikáciu tekutej gumy.
 • Správna hrúbka nánosu. Ak je vrstva tekutej gumy príliš tenká, môže to viesť k nedostatočnej hydroizolácií, zatiaľ, čo príliš hrubá vrstva môže spôsobiť praskanie alebo iné problémy.
 • Kvalita tekutej hydroizolácie. Je dôležité používať kvalitnú tekutú gumu od spoľahlivého výrobcu s dobrými recenziami a vlastnosťami.

Dodržiavaním týchto faktorov môžete zabezpečiť úspešnú aplikáciu tekutej gumy na vašu strechu a predĺžiť jej životnosť.

Starostlivosť o renovovanú strechu

Po aplikácií tekutej gumy si vyžaduje strecha vašu správnu starostlivosť, vďaka ktorej budete predchádzať novým problémom. Taktiež sa dočítate, ako predchádzať budúcim problémom s hydroizoláciou strechy.

Ako sa starať o strechu po aplikácii tekutej gumy:

 • Pravidelne kontrolujte stav strechy, najmä po silných dažďoch alebo snehových búrkach.
 • Odstraňujte listy, vetvy a iné predmety z povrchu strechy.
 • Aspoň 1x ročne strechu čistite. Predídete tak vzniku nečistôt a skontrolujete stav hydroizolácie.

Čo robiť, ak sa na streche objavia nové problémy? Okamžite kontaktujte odborníka, ktorý vám pomôže odstrániť problémy s hydroizoláciou alebo strechou. Ak sa na streche objavia trhliny alebo iné problémy, nečakajte s ich riešením a čím skôr ich odstráňte.

Ako predchádzať budúcim problémom s hydroizoláciou strechy:

 • Vykonávajte pravidelnú údržbu strechy a hydroizolácie.
 • Kontrolujte strechu a hydroizoláciu pravidelne a odstraňujte akékoľvek problémy. Odporúčame vám riešiť aj menšie poškodenia, pretože sa z nich časom môžu stať veľké.
 • Zabezpečte správnu ventiláciu podkrovia, aby sa zabránilo vzniku kondenzácie a zvýšeniu vlhkosti v strešnej konštrukcii.

Dodržiavaním týchto krokov môžete predĺžiť životnosť hydroizolácie a strechy a tiež predchádzať problémom v budúcnosti. V prípade akýchkoľvek problémov s hydroizoláciou alebo strechou vám odporúčame kontaktovať odborníkov na strešné práce, ktorí vám poradia a pomôžu s ich riešením.

Záver

Aplikovať tekutú gumu na strechu je rýchly, jednoduchý a efektívny spôsob, ako zabezpečiť dlhodobú ochranu strechy pred dažďom a inými vonkajšími vplyvmi. Tekutá guma je odolná proti UV žiareniu, vode a nárazom vetra, čo zaručuje, že strecha bude chránená po dlhú dobu. Pri aplikácií tekutej gumy neexistujú žiadne spoje, preto sa minimalizuje riziko úniku vody, ktoré by mohlo poškodiť vnútorné priestory domu.

V prípade zložitejších prác na renovácií hydroizolácie strechy konzultujte všetky kroky a postupy s odborníkom na strešné práce.

Využitie tekutej gumy je jedným z najlepších spôsobov, ako renovovať starú hydroizolaciu strechy. S dodržaním pravidelných kontrol a údržby môžete predĺžiť životnosť hydroizolácie a strechy a taktiež predchádzať problémom v budúcnosti. Myslíte na to, že dôležitou súčasťou pravidelnej údržby je aj kontrola stavu hydroizolácie a strechy po silných dažďoch a snehových búrkach.

Veríme, že sme vám ponúkli mnoho informácií ohľadom tekutej gumy a jej využití pri renovácii strechy. Kvalitné produkty na izoláciu nájdete na našom e-shope za výhodné ceny. Pozrite si našu ponuku a nakúpte ešte dnes.