„Nikdy som nemeral vzdialenosť z Grónska do Zvolena, ale tipujem, že je to takých 7 000 km, takže nie veľmi ďaleko,“ začal svoj príhovor v priestoroch Technickej univerzity inuitský šaman a zástupca obyvateľov Grónska pri OSN Angaangaq. Svojím humorom a múdrosťou sa počas jednej hodinky pokúsil prítomným sprostredkovať dôležité posolstvo.

2„Keď som sa narodil, veľké ľadovce mali výšku päť kilometrov, dnes majú dva kilometre,“ hovoril študentom aj učiteľom. Rozprával o tom, ako sa život obyvateľov Grónska za posledné roky zmenil – dnes už nemožno spávať v iglu, lebo kvôli otepľovaniu je sneh mokrý a ťažký. Spomenul aj zmenu fauny a flóry na príklade tuniakov, ktoré kedysi obývali južné moria, no dnes sa kvôli zvyšovaniu teplôt morí a oceánov postupne presúvajú na sever. Potom zavtipkoval, že vo Zvolene mal na obed sendvič s tuniakom. „Nevedel som, že vo Zvolene máte tuniakov.“

Sami si ničíme zem

Angaangaq sa dotkol aj témy života Lakotov  na území Severnej Ameriky, ktorí pre ťažbu ropy postupne prichádzajú o pitnú vodu a zažívajú hrozné zemetrasenia. „Robíme veci, ktoré nie sú dobré pre nikoho z nás.“ Ako ďalší príklad uviedol ilegálny výrub lesov v Amazonii. Pohrozil, že ak v tom ľudstvo bude pokračovať, postupne zaniknú miesta ako Benátky, Amsterdam, Manhattan, všetky zaplaví voda. „Washington zmizne, iba prezident Obama si urobí z bieleho domu ostrov,“ zažartoval opäť.

Zároveň vyslovil vieru, že sa to ešte dá zvrátiť a zdôraznil význam vzdelania. „Ak roztopíme ľad v srdciach ľudí, človek bude mať šancu sa zmeniť a začať používať vedomosti múdro.“ Učiteľov na Technickej univerzite poprosil, aby učili svojich študentov ako správne aplikovať vzdelanie a študentov, aby vyzvali učiteľov učiť ich inak. „Moja stará mama, ktorá sa narodila v roku 1893, nikdy nechodila do školy, ale vedela, že veľké ľadovce zmiznú. A mne učitelia na jednej mojej prednáške povedali, že ich úlohou je zabezpečiť, aby študenti prešli skúškami,“ dodal na záver. „Viete si to predstaviť?“

Angaangaq, ktorého meno znamená „muž, ktorý vyzerá ako jeho strýko“ bol vo Zvolene už druhýkrát, predtým navštívil tiež Bratislavu a Zaježovú. Vypočujte si úryvok z jeho posolstva.