Milano Design Week privíta od 7. do 13. apríla 2025 aj dizajnérov z Katedry dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty Technickej Univerzity vo Zvolene. Už druhý rok po sebe budú vystavovať svoje kreatívne projekty.

Projekt BioWDesign – Využitie a prenos biomimetických mechanizmov dreva do dizajnu novej formy a vlastností nábytku, interiéru a bývania – prináša jedinečné pohľady na prepájanie bioinšpirácie s dizajnom a vedou. Výskum, ktorý realizuje Katedra dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty Technickej Univerzity vo Zvolene, sa zaoberá konceptom napodobňovania prírodných charakteristík, vlastností a štruktúr, ktoré sa prirodzene vyskytujú v dreve a živých stromoch do formy biomimetických modelov aplikovateľných v dizajne.

 

Vystavovaný objekt, ktorého autormi sú Marián IhringZuzana Tončíková, predstavuje dizajn na rozhraní biomimetického stromu a inovatívneho kancelárskeho prvku. Inšpirovaný idiomom „ako strom vo vetre“ zosobňuje princípy flexibility, prispôsobivosti a vzájomnej prepojenosti. Tento multifunkčný objekt, ktorý čerpá z biologických stratégií stromov, vytvára jedinečný priestor pre súkromie, regeneráciu a podporu koncentrácie. Objekt nie je len dizajnovým prvkom, ale metaforou života v pohybe, dynamiky a vzájomnej starostlivosti – ako strom vo vetre, ktorý rastie, spája a chráni.

Neživý strom inšpirovaný prírodou

Dizajn je založený na biomimetických vlastnostiach konkrétnych foriem, pričom prepájanie konštrukčných segmentov je riešené spojom napodobňujúcim prepojenie kmeňa stromu a jeho vetiev v aditívne vytvorenej úžitkovej forme. Samotné moduly objektu a ich organická forma sú odvodené zo špecifických štruktúr, ktoré sa nachádzajú v jemných koreňových vlásočniciach stromu a majú funkciu konštrukčnej výstuže. Kurátorsky projekt „Ako strom vo vetre“ zastrešili Elena Farkašová a René Baďura. „Naším cieľom je upriamiť pozornosť na dizajn inšpirovaný prírodou a  prispieť k formovaniu nového konceptu estetiky udržateľných produktov pre 21. storočie“, uviedla vedúca projektu Zuzana Tončíková.

Mimoriadnu pozornosť vzbudzuje aj ďalšie sprievodné podujatie na Milano Design Week 2025 v rovnakom termíne, ktorým je Isola Design Festival 2025. Ten prinesie výnimočné kreatívne projekty a inovatívne riešenia dizajnérov, architektov a výrobcov z celého sveta, ktorí sa zameriavajú na ľudskosť v dizajne a udržateľnosť. Témou tohtoročného festivalu je „Design is Human“, ktorá zdôrazňuje zodpovedný prístup k tvorbe a jej vplyv na spoločnosť i životné prostredie. Jednou z dizajnérok, ktorá na tomto podujatí predstaví svoju tvorbu, je aj mladá úspešná dizajnérka z TUZVO Lucia Kružlicová.

Tá predstaví svoj dizajnérsky projekt emotionaLAB, ktorý sa zameriava na udržateľnosť a emocionálnu odozvu na dizajn a v rámci neho produkt Butterfly, inovatívne riešenie sedenia vyrobeného z recyklovaného plastu. Butterfly je navrhnutý tak, aby esteticky obohatil priestor a zároveň reflektoval dôležitosť recyklácie a udržateľného prístupu k materiálom. Vďaka použitým technológiám a unikátnej forme sa tak stáva nielen funkčným prvkom interiéru, ale aj symbolom dizajnu, ktorý je rovnako vizuálne atraktívny, ako aj environmentálne a spoločensky zodpovedný.

Viac informácií o výstave BioWdesign nájdete na biowdesign.sk.