Mestský bytový dom vo Zvolene a tajomstvá, ktoré ukrýva, budú témou decembrovej Bystrickej hodinky v banskobystrickom Národnom dome.

Známy slovenský architekt, dizajnér a etnograf Dušan Samuel Jurkovič sa podpísal pod mnohé výnimočné stavby na Slovensku.

Snáď najznámejšia z nich je monumentálna Mohyla M. R. Štefánika na Bradle. Jeho dielom je tiež Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke pri Banskej Bystrici.

Decembrová Bystrická hodinka odhalí tajomstvá Jurkovičovej stavby vo Zvolene. Zanechal tam stopu v podobe rozsiahleho obytného domu so štyrmi trojposchodovými krídlam.

Dom sa nachádza na štyroch uliciach, má uzavretý dvor a dva vstupy cez protiľahlé brány. Tento dom so 48 luxusnými bytmi, pričom každý má iný pôdorys, projektoval Jurkovič pre župných úradníkov. Prví nájomníci sa do neho nasťahovali v roku 1926. A predstavte si, že v obytnom dome, kde žijete, začnete objavovať prvky tvorby Dušana Jurkoviča. A začnete pátrať. Možno zhoda okolností, možno správni ľudia vás podnietia, aby ste sa nevzdali. A dôjdete k pozoruhodnému záveru.

Ľubomír Fekiač, jeden z obyvateľov Jurkovičovho domu pátral, nevzdával sa, až napokon uskutočnil senzačný objav. Svoj zaujímavý príbeh o tom,ako odhalil tajomstvo tohto takmer storočného domu, porozpráva na Bystrickej hodinke, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 12. decembra o 18.00 hod, v banskobystrickom Národnom dome. Bude to rozprávanie hodné zázračného predvianočného času. Vstup je voľný.

Podujatie organizuje Banskobystrický okrášľovací spolok, s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica, Banskobystrického samosprávneho kraja a Komunitnej nadácie Zdravé mesto.