Typ výplne, ktorý je použitý v zimnej bunde sa odrazí na jej vlastnostiach. Kým oba materiály, syntetika aj páperie, poskytujú vysokú tepelnú izoláciu, rozdiel je badateľný pri iných atribútoch. Pozrite sa na túto problematiku bližšie, aby bolo rozhodovanie sa, ktorú variantu zvoliť jednoduchšie.

Vodeodolnosť

Víťaz: Syntetika

Syntetická podšívka je zvyčajne vyrobená z polyestetrových vlákien, ktoré napodobňujú štruktúru a funkciu páperia (zadržiavajú telesné teplo do malých vzduchových vreciek). Syntetika na rozdiel od páperia neabsorbuje vlhkosť (sneh, dážď, pot) a zachováva si svoje izolačné vlastnosti aj v mokrom alebo vlhkom prostredí.

Priedušnosť

Víťaz: Syntetika

Rozdiel je badateľný hlavne pri dynamickejších a namáhavejších fyzických aktivitách ako turistika, cyklistika či bežkovanie. Kvalitná syntetická izolácia, napr. napapijri bunda dokáže výborne regulovať telesnú teplotu tak, aby vám nebolo príliš teplo (umožní prijateľný únik vzduchu), ale ani príliš zima.

Stlačiteľnosť

Víťaz: Páperie

Páperové bundy sa zvyčajne skladajú z väčšieho množstva vzduchových vreciek, ktoré sú lepšie stlačiteľné (zbaliteľné do kufra či ruksaku) – dokážete z nich vytlačiť väčší objem vzduchu. Táto vlastnosť však nezávisí len od druhu použitého materiálu, ale aj od jeho celkového množstva a kvality (niektoré špičkové syntetické materiály sa na páperie doťahujú).

Cenová dostupnosť

Víťaz: Syntetika

Náklady na výrobu páperových outdoorových produktov, od búnd až po spacie vaky, neustále rastú – dopyt je vysoký, ponuka nízka. Syntetické zateplenie je teda bezpochyby lacnejšou variantou. Vzhľadom na kvalitu použitej syntetickej látky tak dostanete zimnú bundu, ktorá sa svojou tepelnou izoláciou a životnosťou vyrovná prírodnému páperiu a ešte vám ostane aj na dámske alebo pánske značkové tričká.