Dátum 27. marec patrí už viac ako päťdesiat rokov sviatku divadla. Posolstvo, ktoré na aktuálnu tému píše vždy jedna výnimočná umelecká osobnosť, je prekladané do desiatok jazykov a znie na najrôznejších svetových scénach. Posolstvo vyzdvihuje silu divadla, prebúdza ľudskosť, zasadzuje sa o mier, aktivuje zodpovednosť, toleranciu, empatiu, rúca bariéry medzi javiskom a hľadiskom.

Návštevníkov, ktorí sa rozhodnú osláviť Svetový deň divadla vo zvolenskom divadle, čaká bohatý program. Odštartuje ho o 17.30 h, vernisáž výstavy Divadelného ústavu Bratislava „Divadlo s ľudskou tvárou“. Je venovaná 50. výročiu Pražskej jari a dokumentuje tvorbu divadiel počas politického uvoľnenia v šesťdesiatych rokoch. Mnohé kultové inscenácie reagovali vtedy na okupáciu spojeneckých vojsk v auguste 1968. Českým divadelným prostredím rezonovali divadlá malých javiskových foriem. Ich odozvy sa prejavili aj na Slovensku, najmä v tvorbe Milana Lasicu a Júliusa Satinského či Radošinského naivného divadla. Výstava sa obzerá naspäť do minulosti a podčiarkuje kontext hľadania ľudskosti v nás. V priestoroch foyer divadla bude sprístupnená do konca sezóny 2018/2019.

Ako hlavný dar divákom je určená slávnostná derniéra lyrickej komédie Iluzionisti v réžii Michala Babiaka. Vstup na predstavenie začínajúce o 18.30 h, je tradične v tento deň bezplatný do naplnenia kapacity sály. Po úvodnom prečítaní Posolstva sa budú môcť diváci preniesť do sveta osamelého hypochondrického herca Kazimíra Kanta. Ten pri nečakanej návšteve ambicióznej spisovateľky a racionálneho mladého doktora postupne prezradí rôzne tajomstvá zo svojho divadelného života. Odhalí triky a ilúzie na čestné oklamanie diváka aj mágiu a silu javiskovej pravdy. V hlavnej úlohe vystupuje Vladimír Rohoň, spolu s ním účinkujú Iveta Marcineková a Marek Rozkoš. Bezprostredne po skončení predstavenia bude nasledovať diskusia divákov s hercami a ďalšími tvorcami inscenácie.

Svetový deň divadla je vítanou príležitosťou pripomenúť si významy divadla v priebehu vekov i dnes. Jedným z nich je schopnosť prehlbovať ľudskosť a cez príbehy druhých prinášať poznanie vlastného vnútra. Fantázii sa tu medze nekladú, platí to, čo hovorí Kazimír Kant v hre Iluzionisti: „V divadle je všetko možné.“