Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene pozýva divákov na silný večer spájajúci témy Posolstva k Svetovému dňu divadla s posledným predstavením hry inscenácie Zajatec vlastného príbehu a diskusiou. Diváci majú vstup voľný do naplnenia kapacity sály.  

Každoročne sa 27. marca v divadlách na celom svete číta aktuálne Posolstvo k Svetovému dňu divadla od osobnosti výnimočného formátu.

Posolstvá často pripomínajú silu divadla a zodpovedné miesto umenia v ľudskej spoločnosti, čo je téma aktuálna aj v dnešných dňoch.

V roku 1963, keď nad svetom visela hrozba jadrovej vojny, slávny dramatik Arthur Miller napísal: „V čase, keď diplomacia a politika majú nedostatočné a slabé prostriedky, musí umenie so svojím jemným, a niekedy aj veľkým dosahom niesť bremeno spájania ľudského spoločenstva.“ Na tieto slová nadväzuje v roku 2018 britský herec, spisovateľ a režisér Simon Mc Burney a slová jeho Posolstva odznejú aj na doskách Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene.

Nasledovať bude derniéraposledné predstavenie autorskej hry Jakuba Nvotu Zajatec vlastného príbehu.

Raritou hry je, že bola písaná priamo pre hercov zvolenského divadla vrátane originálnych piesní Ľubice Malachovskej Čekovskej. Výraznú komiksovo ladenú scénu a kostýmy navrhli bratia Daubravovci. Historky z nočného mesta sú sondou do nášho súčasného života a predstavujú s láskavým humorom príbehy siedmich ľudí, ktorých bizarné osudy sa pretnú v nonstop bare Amnézia.

Derniéra je pre hercov aj tvorcov inscenácie príležitosťou rozlúčiť sa s nevšednou inscenáciou. Na ich pocity sa môžu diváci opýtať hneď po skončení predstavenia počas diskusie.

Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene pozýva divákov osláviť spoločne Svetový deň divadla v utorok 27. marca o 18.30 hod.

Fenomén divadla je, že sa koná vždy tu a teraz, v časopriestore medzi umelcami a divákmi. Reflektuje to aj tohtoročné Posolstvo: „Prítomný moment je vždy témou divadla. Bez umelcovho konania by publikum nemohlo uveriť. Bez viery publika by predstavenie nebolo úplné.“