Blízka Banská Bystrica sa tento rok pridá k mestám a obciam, ktoré hostia najväčšie folklórne festivaly na Slovensku. Prvý ročník festivalu Folklórna Bystrica sa začne už v piatok, 16. augusta.

Organizátori pripravili pestrý program, ktorý divákov prenesie od tradičného folklóru až po moderné spracovanie folkových motívov v súčasnej hudbe na Slovensku, ale aj za našimi hranicami.

Na pódiu banskobystrického amfiteátra sa tak predstavia popri tunajších folklórnych súboroch Mladosť či Bystrina napríklad aj Slováci zachovávajúci náš folklór v Srbsku či brniansky folklórny súbor Poľana. Piatkový večer bude patriť aj slovenskej kapele Arzén, ktorá využíva folkové motívy vo svojich rockových skladbách či legendárna česká skupina Čechomor. Tá sa za ostatných tridsať rokov dostala medzi najznámejšie kapely v Čechách a na Slovensku, a to práve vďaka prezentácii českých, moravských a slovenských ľudových piesní české, moravské a slovenské ľudové piesne v rockovom aranžmáne.

Festival, ktorého prvý ročník sa uskutoční na amfiteátri Paľa Bielika v piatok 16. a sobotu 17. augusta, má ambíciu každoročne – vždy počas tretieho augustového víkendu prinášať krásu tradičnej ľudovej kultúry, ku ktorej sa bude snažiť citlivo zaradiť aj účinkujúcich s iným, moderným pohľadom na túto hudobnú históriu a tradíciu.

Folklórna Bystrica má ambíciu vrátiť do mesta pod Urpínom tradíciu folklórnych koncertov a festivalov, ktoré sa v predošlej ére tešili veľkému záujmu. Moderná doba tieto aktivity rokmi zastavila, nezastavila a neutlmila však záujem Banskobystričanov a obyvateľov širokého okolia o ľudovú tvorbu a o folklór ako celok. Veríme, že sa festival stane oslavou folklóru, miestom stretnutia dobrých ľudí, pre ktorých je podpora, oživovanie a zachovávanie kultúry slovenského národa prirodzenou súčasťou života.

Organizátori pripravujú program, v ktorom vystúpia desiatky účinkujúcich. Folklórne súbory budú striedať folklórne skupiny, speváci, spevácke skupiny, sólisti, ľudové hudby, muzikanti i tanečníci.

Program festivalu Folklórna Bystrica 2019

16. augusta. 2019 – Piatok – od 17.00 h.

Folklórny súbor Poľana Brno – CZ, Folklórny súbor Mladosť – Banská Bystrica, speváčka Katarína Mosnáková Bagľašová – Vojvodina, skupina Arzén, skupina Čechomor

17. augusta. 2019 – Sobota – od 17.00 h.

Folklórny súbor Bystrina Banská Bystrica, Slovenski Kulturo – Osvetový spolok Detvan zo Srbska – účastník folklórnej šou Zem spieva, folklórna skupina Priechoďan, folklórna skupina Bacúšan, ženská spevácka skupina Hojana, Fujaristi z Podpoľania (8 fujaristov) veľký program a ďalší.

Predpredaj vstupeniek na podujatie prebieha v sieti Predpredaj.

Súťaž!

S portálom ZVonline.sk môžete hrať o 2×2 voľné lístky na oba festivalové dni Folklórnej Bystrice. Do súťaže sa môžete zapojiť na Facebooku ZVonline.sk do nedele 11. augusta.

https://www.facebook.com/ZVonline/photos/a.278164145553483/3550796114956920/