Tak ako v ríši rastlín či živočíchov, aj u ľudí žiaľ príroda niekedy ukáže svoje nedokonalosti. Aj preto v histórii nachádzame množstvo ľudí, ktorých môžeme označiť prinajmenšom za zvláštnych. Práve takýchto ľudí pripomína výstava Zvláštni ľudia.

2Umelci v petrohradskom antropologickom múzeu vytvorili takmer tridsiatku verných napodobenín zvláštnych ľudí histórie ľudstva. Voskové figuríny, na ktoré boli použité lekárske očné a zubné implantáty a do vosku vpichované pravé ľudské vlasy, pôsobia živým dojmom a dokážu verne pripomenúť zvláštnosti, s ktorými sa mohli ľudia vo vzdialenejšej či bližšej histórii stretnúť.

Medzi najzaujímavejšie exponáty sa radí vosková figurína Lazarusa a Joannesa Babtist Colloredových, siamských dvojčiat pochádzajúcich z Talianska, ktorí žili v 17. storočí. Joannes, ktorý bol pripojený k hrudi svojho brata po celý život nič nepil ani nejedol, aj s ohľadom na dobu bol označovaný za cudzopasníka, no podľa dochovaných zdrojov mali s bratom priateľský vzťah. V tom čase, podobne ako ďalší kuriózni ľudia, precestovali množstvo krajín a svoju anomáliu prezentovali širokej verejnosti.

Keďže takýto ľudia vystupovali z davu, budili pohoršenie či strach, no zároveň ľudí priťahovali svojou zvláštnosťou, pracovali často v cirkusoch a panoptikách. Mnohí z nich sa ale vyznačovali neskutočnou silou a odhodlaním vzoprieť sa osudu, povzniesť sa nad ním a predviesť okoliu svoj vzhľad ako dar.

Figuríny ľudí s dvomi hlavami či tvárami, ale napríklad aj štyrmi očami, muža s vlčím syndrómom, či ženy s historicky najväčším poprsím už zaujali návštevníkov výstavy v Nemecku, Holandsku či Českej republike, odkiaľ prichádza aj na Slovensko.

V termíne od 12. do 18. septembra budete môcť vidieť túto výstavu na vlastné oči aj vy, a to v priestoroch Domu kultúry ŽSR na Sokolskej 69 vo Zvolene. Výstava bude verejnosti k dispozícii vždy od 10.00 do 18.00 h. Vstupné pre dospelých bude vo výške troch eur, zľavnené vo výške dvoch eur.

Súťaž s portálom ZVonline.sk

Hrajte s nami o voľné lístky na netradičnú výstavu Zvláštni ľudia. Stačí keď nám do nedele 11. septembra napíšete odpoveď na otázku: Ako prezývali Rusa Fiodora Jeftichewa pre jeho netradičnú anomáliu? Pre piatich z vás máme pripravené voľné vstupenky pre dve osoby.

Súťaž je ukončená. Výhercami sa stali Kristína Meňušová, Ľubomíra Rybošová, Renáta Ištvánová, Michaela Donovalová, Petra Nagyová.