ZVonline.sk (F. Roháček) | 27.2.2017

Súťaž: Originálny hudobný projekt 19-ročného Zvolenčana Marksa je na konci

Mladý Zvolenčan sa rozhodol svoj druhý hudobný album poňať vo veľkom. Pre každú jednu skladbu pripravil spolu s priateľmi a tiež fanúšikmi zároveň videoklipy, v ktorých svoj hudobný príbeh vyrozprával aj vo vizuálnej podobe.

V rozhovore na našom portáli presne pred rokom, sme avizovali začiatok nového projektu rapera Marksa, respektíve Marka Parničana zo Zvolena. Jeho Kontrast sa naplno rozbehol v apríli minulého roka. O zvukovú stránku albumu sa postaral Tomáš „Niro“ Tŕkal (The Sound Of TNT) a vizuálnu stránku zastrešoval Robo Bošeľa z Môlča records. Okrem nich však pri tvorbe jednotlivých klipov pomohli aj ďalší šikovní hudobníci i fanúšikovia rapera Marksa. Celkom priložilo ruku k dielu až dvesto ľudí.

A prečo Kontrast ako hlavný motív albumu? „Už dlhší čas ide ruka v ruke s mojim životom. Je to pojem, ktorý dokonale vystihol asi naozaj takmer všetko,“ hovorí Marko Parničan. Jeho album zachytáva vývoj človeka a ľudské hodnoty, pre ktoré je okrem rozličných tém týkajúcich sa rozličných životných postojov, príznačné aj striedanie rozličných žánrov a spôsobov prístupu k rapu a samotnej hudbe.

Posledná skladba a videoklip, ktoré zároveň nesú názov celého albumu – Kontrast, dostávajú životnú cestu skúsenosti človeka na koniec. „Zdá sa, že človek už konečne objavil to, čo naozaj od života očakáva a dokázal si to v hlave dokonale usporiadať. Možno by to nezistil, keby si neprejde všetkým tým, čím si prešiel. Možno by sa stále točil iba v stereotype a robil dokola tie isté chyby. Možno by sa nedokázal posunúť z miesta,“ približuje myšlienku finále svojho projektu Marks.

Celý album Kontrast a jeho videoklipy napokon tvoria jeden celok, ktorý vytvoril zároveň aj jeden ucelený film. Ten je k rovnako k dispozícii na webe, ale zároveň vyšlo aj na špeciálnom DVD. „Všetkých 16 na seba nadväzujúcich videoklipov tvorí dokopy niečo ako malý film s vlastným dejom, ktorý je poprepájaný rôznymi metaforami a symbolmi,“ hovorí Marko.

Aj keď sa cesta skúsenosti dostáva finálnou časťou k svojmu záveru, život nikdy nekončí a stále prináša niečo nové. „Už mám v hlave pokračovanie, ale za koľko rokov príde, to ukáže až čas. Teraz už niekoľko mesiacov pracujem na novom albume, ktorý by som chcel vydať koncom tohto roka,“ približuje svoje ďalšie plány Marks.

Súťaž o DVD Kontrast

Samotný album je v predaji prostredníctvom internetu. Všetkých priaznivcov mladého zvolenského rapera Marksa, ale aj tých, ktorí si osvojili príbeh Kontrastu iste poteší, že tento videoalbum vyšiel aj v unikátnej DVD verzii. Získať špeciálne DVD sa však nepodarí hocikomu. Film v tejto podobe priamo s venovaním od Marksa môžete získať aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do nedele 5. marca vyplniť náš súťažný formulár a šťastie sa možno usmeje aj na vás.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Martina Krajčovová.