Multipriestorový a multižánrový festival Uzolium, ktorý sa uskutoční v sobotu, 18.4. vo Zvolene, navštívi aj poľská kapela Kontrkultura, ktorá minulý rok oslávila svoje desiate výročie. Už v minulosti vystupovala spolu s Náhodnými známymi aj vo Zvolene.

Kapela Kontrkultur.
Kapela Kontrkultura.

Poliaci sú však výnimkou v programe – okrem nich Uzolium privíta hlavne domácich, predovšetkým regionálnych umelcov. „Chceli sme odprezentovať to dobré, čo máme doma. Boli sme prekvapení, koľko kapiel je v Banskobystrickom kraji,“ hovorí jedna z organizátorov Eva Ježovičová. Podľa jej slov bol nakoniec problém vybrať iba pár kapiel. „Nevadí, ak bude podujatie úspešné, o rok môže byť kapiel aj podnikov viac,“ dodáva.

Súčasťou programu Uzolia nie sú len večerné koncerty v deviatich podnikoch, ale aj výstava obrazov Zvolenskej sedmičky. „Je to skupina, ktorá vo Zvolene tvorí už dlhé roky. Je dobré, ak sa v rámci festivalu, ktorého myšlienkou je spájať, predstavia aj oni.“ Práve pre samotné spájanie organizátori festivalu poskytli možnosť odprezentovať sa aj výnimočným lokálnym projektom: Zvolenský živec a Podporujem suseda. Oba projekty spája myšlienka podpory lokálnych výrobcov a obchodníkov. „Myslíme si, že vo Zvolene je mnoho ľudí s podobnou myšlienkou – urobiť toto mesto lepším. Každý má na to svoje metódy a to je dobre.“

Organizátori veria tomu, že sa im to aj vďaka festivalu podarí. Pozývajú naň všetkých – fanúšikov hudby, umenia aj zábavy. Program festivalu začne už o 14:00 na Starej radnici aktivitami pre rodiny s deťmi a bude pokračovať až do rána hudbou a koncertmi. V ten istý deň bude Zvolen naozaj žiť – 18.4. je zároveň dňom osláv 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra, ktoré budú prebiehať v celom centre. Určite sa oplatí túto sobotu vyraziť do ulíc a zistiť, ako to vyzerá, keď Zvolen žije.

Viac info o programe a vstupenkách nájdete na: www.uzolium.sk alebo na facebooku podujatia.

uzolium

Súťaž

Do štvrtku 16. apríla môžete na našom portáli hrať o dva voľné lístky na sobotňajší zvolenský festival Uzolium. Stačí odpovedať na otázku: Z čoho vychádza názov nového festivalu v meste pod Pustým hradom?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Petra Vávrová.