Týždeň knižníc je úspešne zavŕšený a má za sebou desiatky spokojných detských čitateľov. Tak sme sa naň pozreli v kocke.

Od pondelka má Knižnica Ľudovíta Štúra nového kráľa a kráľovnú. Kráľovskú korunu privezenú až z Edinburghu si prebrali 28. marca z rúk riaditeľky knižnice Ing. Miloty Torňošovej. Kráľovnou sa stala Paulína Paprčková zo ZŠ na ul. J. Alexyho vo Zvolene, kráľom Juraj Oravčok zo ZŠ na Nám. mládeže vo Zvolene. Obaja si v roku 2010 vypožičali z knižnice presne 218 titulov. To im však nestačilo na to, aby prekonali rekord ktorý drží Lenka Moravčíková s počtom takmer 300 kníh za rok. Titul prvej dámy získala Veronika Debnárová zo ZŠ na ul. Hrnčiarskej vo Zvolene, ktorej do víťazstva chýbalo iba 15 titulov. Putovná kráľovská korunka mení svojho majiteľa pravidelne každý rok cez Týždeň slovenských knižníc už od roku 2000.

V stredu 30. marca už po druhýkrát navštívil knižnicu slovenský spisovateľ a cestovateľ, autor kníh Peklo v raji a Mocipánov služobník, Oto Malý. Jeho prednášku plnú pútavých príbehov ale aj rád do života si vypočuli žiaci základných škôl zo Zvolena aj Sielnice. Rozhovor s ním o jeho tvorbe, zážitkoch, ale aj plánoch si môžete prečítať na ZVonline.sk už čoskoro.

V noci zo štvrtka na piatok sa v po prvýkrát konalo podujatie pod názvom Noc s Andersenom. Tento nápad dostali v roku 2000 dve knihovníčky z českého mesta Uherské Hradiště pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej knihy, ktorý sa slávi 2. apríla na výročie narodenia známeho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Hlavnou myšlienkou tejto akcie je priviesť deti pomocou pozitívneho vzoru späť k čítaniu. V spolupráci so základnými školami bolo vybraných 18 detí, ktoré spolu so svojimi učiteľkami mohli zažiť čaro nočnej knižnice. Večer plný rozprávok začalo divadelné predstavenie Červeňkráľ a Žltovláska. Po prechádzke nočným Zvolenom sa deti stretli s Rytierom Martinom Trubadúrom, ktorý im porozprával povesť o rytierovi Pustého hradu. Nechýbali ani tvorivé dielne a nakoniec samozrejme pekná čítaná rozprávka na dobrú noc.