sliacVyzývateľkou súčasného primátora Sliača Daniela Dunčka v novembrových komunálnych voľbách bude nezávislá kandidátka Jana Lajošová.

Občianskym kandidátom na post primátora mesta Sliač je Jana Lajošová. Tridsaťosem ročná matka dvoch detí sa rozhodla uchádzať o podporu voličov po tom, čo ju vyzvalo na kandidatúru niekoľko desiatok občanov a vznikol aj petičný výbor. Ako profesionálny kouč založila občiansku poradňu i diskusnú skupinu môj Sliač na sociálnej sieti. „Denne sa dozvedám, čo ľudia v Sliači potrebujú, aké majú predstavy, ich názory a podnety sú skutočne veľkou inšpiráciou a v mojom prípade sa stávajú postupne aj volebným programom,“ uviedla na margo svojej ohlásenej kandidatúry Jana Lajošová.

jana lajosovaObčianska kandidátka chce v meste Sliač ľudí spájať, vytvoriť im priestor pre riešenie problémov, kde budú môcť všetci diskutovať a aktívne spolupracovať na rozhodnutiach mesta. Nástrojom majú byť občianske rady vytvorené zo zástupcov všetkých občianskych združení, nadácií v meste, podnikateľov, ale aj aktívnych jednotlivcov. Chce zriadiť aj radu dôchodcov. „Riadenie mestského úradu potrebuje moderný a manažérsky prístup, kde prvoradým kritériom bude odbornosť a profesionalita úradníka. Vedenie mesta by malo aktívne spolupracovať s poslancami zastupiteľstva, vytvoriť im dostatočný priestor pre vyjadrenia, avšak i samotným občanom. Zasadnutia sa otvoria verejnosti i tým, že začnú o 17-tej hodine a webové prenosy zabezpečia kontrolu nad ich priebehom. Zamedzí sa tak manipulácii so zápisnicami z jednotlivých zasadnutí. Mesto musí ukončiť nezmyselné a hlavne finančne náročné súdne spory i s vyvodením osobnej zodpovednosti za prípadné škody,“ predostrela svoje predstavy Jana Lajošová, ktorá považuje za nevyhnutné rekonštruovať a modernizovať detské ihriská v meste Sliač. Vhodný objekt potrebujú podľa nej aj dôchodcovia, aby sa mohli realizovať. Mládež taktiež nemá priestor, kde by zmysluplne mohla tráviť svoj voľný čas.

Lajošová tak bude vyzývateľkou súčasného primátora Daniela Dunčka, ktorý síce v uplynulých voľbách kandidoval za koalíciu SDKÚ-DS, SaS, no keďže už členom SDKÚ nie je avizoval, že bude s najväčšou pravdepodobnosťou kandidovať takisto ako nezávislý. V posledných voľbách získal Daniel Dunčko (SaS, SDKÚ-DS) 769 hlasov pri čom jeho najbližší protikandidát Stanislav Koreň (MOST – HÍD, ĽS-HZDS, SMER) obdržal 713 hlasov voličov. O priazeň voličov pre najvyšší post v meste Sliač sa i vtedy uchádzala žena – nezávislá kandidátka Ľubica Balgová získala 356 hlasov a skončila na štvrtom mieste. Voľby do orgánov samosprávy obcí sa uskutočnia 15. novembra.