Dnes sa  prvými vyšetreniami vybraných respondentov začala na Slovensku realizovať pilotná štúdia celoeurópskeho projektu EHES (Europe health examination survey) – čo je vlastne vyšetrovanie zdravotného stavu európskeho obyvateľstva. Spolupracovať na nej bude  13 krajín EÚ, medzi nimi aj Slovensko. Koordinátorkou pilotnej štúdie na Slovensku, ale aj následného projektu EHES, na ktorom však už bude participovať 30 štátov EÚ, je vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici MUDr. Mária Avdičová.

V rámci pilotnej štúdie vyšetria odborníci banskobystrického RÚVZ 200 až 250 ľudí len z okresu Banská Bystrica, na prácu našich odborníkov verejného zdravotníctva sa príde v tom čase pozrieť aj odborná skupina Referenčného centra z Helsínk. Výsledky pilotnej štúdie za zúčastnených 13 krajín by mali byť spracované v rokoch 2011 – 2012. Až potom sa pristúpi k plánovaniu národnej štúdie HES, v ktorej bude potrebné vyšetriť v rámci projektu EHES v každej z 29 zapojených európskych krajín až 4000 respondentov“, konštatuje  MUDr. Avdičová.

Celý projekt v Európe bude koordinovať novovzniknuté referenčné centrum v Helsinkách, ktorého úlohou bude zabezpečenie spolupráce medzi krajinami, štandarizácia meraní, pomoc pri príprave národných plánov na pilotnú štúdiu, monitorovanie kvality štúdie, či organizácia stretnutí. Organizačným zabezpečením tohto rozsiahleho projektu, ktorého výstupom bude štúdia o zdravotnom stave Európanov sa už v priebehu tohto roka zaoberali odborníci niekoľko krát. Dôvodom bolo hlavne zjednotiť metodiku a zbieranie údajov o zdravotnom stave obyvateľstva v jednotlivých európskych krajinách, aby údaje boli porovnateľné a mali prislúchajúcu vypovedaciu hodnotu. Obsahom ostatných stretnutí boli zas tréningy národných expertov. Európska komisia rozhodla, že je potrebné zjednotiť metodiku a zbieranie údajov o zdravotnom stave obyvateľstva v jednotlivých európskych krajinách. Stretnutia odborníkov boli zamerané predovšetkým na štandardizáciu meraní. Cieľ pilotnej štúdie je, aby sa v nej realizačné tímy vycvičili a používali pre meraní rizikových faktorov štandardné metódy. Organizátori nám predvádzali systém, ako merať tlak, váhu, výšku, objem pása, či biochemické parametre, teda ako odoberať krv a ako s ňou ďalej manipulovať, aby všetky výsledky, ktoré meraniami získame, boli relevantné a porovnateľné s inými krajinami. Cieľom je teda štandardizácia a komparabilita údajov v jednotlivých krajinách EÚ“, uviedla MUDr. Avdičová. Súčasťou tréningu bola aj práca s údajmi, ktoré realizačným tímom bude poskytovať respondent. Išlo teda o to, ako zorganizovať dotazníkovú časť, ktoré otázky budú základné a ktoré dodatkové. Dôraz sa kládol na formu – kedy je vhodné, aby respondent vyplnil dotazník, ako ho osloviť, ako ho motivovať, ako má vyzerať informovaný súhlas osloveného, či list, ktorým ho realizátori štúdie oslovia.

I keď oficiálne štúdia začína dnes, realizačný tím z RÚVZ Banská Bystrica na štúdii pracuje už od júna 2009, kedy sa otvorila spolupráca s lídrami projektu  t.j. Národným inštitútom verejného zdravotníctva a sociálnych vecí  (NIVZaSV) Fínska so sídlom v Helsinkách. Prvá časť  práce bola sústredená na prípravu projektu, jeho prihlásenie  do projektov na podporu zdravia, ktoré vyhlásila Európska komisia a jeho odsúhlasenie. Až po schválení projektu EK sa mohli začať konkrétne  práce zamerané na prípravu vlastného projektu, t.j. zostavenie  pracovného tímu, vytvorenie národného manuálu, príprava  materiálov, technické zabezpečenie,  výber respondentov  prostredníctvom náhodného výberu z evidencie obyvateľstva, tréning tímu a mnoho ďalších drobných činností nevyhnutných pre úspešný priebeh vlastnej pilotnej štúdie.  Dôležitá je tiež spolupráca s Referenčným centrom, ktoré vzniklo pri NIVZaSV v Helsinkách,  ktoré zodpovedá okrem iného za tréning tímov, štandardizáciu postupov a jednotné vyhodnocovanie.  Že toto centrum vzniklo práve  vo Fínsku má mnoho  odborných dôvodov, ktoré treba hľadať v histórii rozvoja podpory zdravia. Fínski experti  boli hlavnými organizátormi  multinárodnej štúdie MONIKA, čo bol jednotný monitoring kardiovaskulárnych ochorení, ktorý bežal v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, bol veľmi úspešný a poukázal na mnohé súvislosti ovplyvňujúce  zdravie obyvateľstva. Fínsko má tiež dlhoročnú tradíciu v organizovaní intervenčných projektov zameraných    na  zlepšenie zdravia obyvateľstva a zníženie chorobnosti a úmrtnosti. Príkladom takéhoto projektu je napr. Projekt Severná Karélia, ktorý mal za cieľ  zlepšiť zdravie obyvateľov tejto oblasti Fínska a zároveň znížiť nerovnosti v zdraví  medzi inými provinciami Fínska a Severnou Karéliou. Práve tieto bohaté skúsenosti fínskych kolegov viedli k tomu, že  to boli opäť Fíni, ktorí iniciovali vznik   projektu EHES, ktorý dnes začíname.  Od médií očakávame podporu tohto projektu  a to najmä podporu pri motivácii oslovených klientov k účasti  na vyšetrení. Práve proporcia  zúčastnených je totiž jedným z dôležitých indikátorov úspešnosti štúdie, kde za minimálne percento úspešnosti sa považuje 70- percentnú účasť respondentov.