jozef pavlov starejsiPochádza z Detvy, má 23 rokov a je pravdepodobne jedným z najmladších starejších. Oblečený v kroji, s úsmevom na tvári a vždy so správnym humorom. Jeho úlohou je riadiť svadobné zvyky, dohliadať na priebeh svadby a v neposlednom rade zabávať svadobných hostí. Predstavujeme vám jedného z najmladších starejších – Jozefa Pavlova.

Ako ste sa dostali k tomuto nie práve častému povolaniu?

Predpoklady na starejšovanie som mal odmala. Rád som bol medzi ľuďmi, nemal som nikdy trému z vystupovania a bol výrečný. Rozhodujúcim okamihom ale bola ponuka od jednej známej, ktorá ma poprosila, či by som jej nespravil svadbu, napriek tomu, že som to nikdy nerobil. Nabral som teda odvahu a vyšlo to na prvýkrát hneď na výbornú. Keďže som z Detvy, potvrdilo sa, že kraj pod Poľanou produkuje dobrých starejších, sám ich poznám okrem mňa minimálne sedem.

Ako dlho sa tomu už venujete?

Moja prvá svadba bola v máji 2012. Vtedy som začínal ako 20 ročný. Dnes ich mám bezmála tridsať za sebou. Spoznal som vďaka tomu stovky nových ľudí a rôzne kúty Slovenska, ale i zvyky toho ktorého regiónu.

Majú ľudia v súčasnosti ešte záujem o tradičné svadby?

Každá svadba je iná. Vždy pred svadbou sa so snúbencami dohodneme, ako bude svadba vyzerať. Rozdiely svadobného „scenára“ sú podmienené rôznymi faktormi – región, vierovyznanie, veková skladba svadobných hostí. Čoraz viac vidieť akýsi ústup tradícií – čoraz viac sú snúbenci proti klasickej odobierke, čepčeniu, či únosu nevesty. Takisto sa pomaličky zavádzajú rôzne novinky – prezentácie pomocou dataprojektoru pre svadobných hostí, resp. „vychytávky“ so svadieb, ktoré mladí vidia ako vzor zo zahraničných filmov a seriálov.

pavlov jozef starejsiAko má vyzerať typická svadba? Aká je úloha starejšieho?

Svadba je v celku komplikovaný mechanizmus, ktorý sa skladá z viacerých častí, ktoré musia 100% klapať. Je za ňou neskutočne veľa roboty – od prípravy menu, miestnosti, svadobných garderób, pozvánok, či zabezpečenia tímu svadobných profesionálov – starejší, DJ, kameraman. Toto sú momenty, ktoré naozaj netreba zanedbať, pretože práve na tomto stojí pozitívny výsledok svadby. Čo sa týka môjho pohľadu na svadbu, nemali by chýbať tradičné odobierky, avšak ja sám ich prevádzam v menej pátonosnom štýle, ako boli v minulosti. Vytváranie dobrej nálady vtipmi a historkami medzi svadobnými hosťami je samozrejmosťou. Starejší musí aktívne spolupracovať aj pri sobáši – podľa potreby. Avšak jeho najdôležitejšou úlohou je pripraviť svadobnú zábavu. Zo zvykov udržiavam rozbíjanie taniera, či med a chlebík so soľou od svadobných mám mladomanželov. V rámci programu je viac bodov – stoličkový, či jabĺčkový tanec, mladomanželský kvíz, sľub svokier, či taká moja osobná špecialita, ktorou sú svadobné vylomeniny. Netreba zabúdať ani na to, že alkohol nie je dobrý spolupracovník. Starejší je plne zodpovedný za celý chod svadby.

Určite ste zažili už aj nejaké humorné situácie.

Tak ono sa vždy niekedy niečo pritrafí. Ale to patrí k tomu a aj to vie vytvoriť tú správnu náladu. Pamätám si, keď som pri večeri, asi už od hladu skrátil Otčenáš o dobré dve vety. Za zmienku stojí aj trapas jedného známeho, ktorý hostí namiesto pozvania k svadobnému stolu, pozval k štedrovečernému stolu.

V prípade záujmu môžete kontaktovať starejšieho Pavlova na čísle 0918 203 905, bližšie informácie tiež nájdete na www.starejsipavlov.sk.