PR článok | 11.12.2018

Starajte sa o svoje auto tak, aby vám vydržalo čo najdlhšie

Na cestách máme možnosť stretnúť staršie automobily, ktoré sa predávali v 90. rokoch a sú zachované, ale aj novšie autá, ktoré vyzerajú veľmi zanedbane. Stav vozidla nezávisí len od veku automobilu, ale aj od toho, ako sa majiteľ o auto stará. Starajte sa o svoje auto tak, aby vám vydržalo čo najdlhšie.

Pravidelné servis auta

Pre mnohých vodičov zbytočne vyhodené peniaze. Pravidelné návštevy v servisoch ale majú svoje opodstatnenie, najmä však pre autá staršie ako päť – sedem rokov, kedy väčšinou končia záruky.  V autoservise vám pomôžu odhaliť prípadné nedostatky, chyby, ktoré môžu po čase úplne znefunkčniť váš automobil. Nezanedbávajte preto pravidelný servis vášho auta.

Kontrolovanie DPF filtrov

Jednou z takýchto súčiastok je aj DPF filter. Nájdete ho vo všetkých dieselových autách a jeho neprítomnosť v aute je trestaná vysokými pokutami. Aby fungoval, potrebuje byť ako každá súčiastka kontrolovaná a čistená. Ceny za čistenie DPF filtra nájdete na webe tých firiem, ktoré sa zaoberajú nielen čistením, ale aj predajom nových DPF filtrov.

Kedy je potrebné čistiť túto dôležitú súčiastku dieselových áut?

Zanedbanie regenerácie opotrebovaného DPF filtra by mohlo úplne znefunkčniť váš automobil. Pri kúpe dieselového auta s DPF filtrom sa informujte u výrobcov, kedy je potrebné zabezpečiť čistenie tohto filtra. Termín samozrejme nepremeškajte, lebo môže dôjsť k tomu najhoršiemu, a to, že svoje auto už vôbec nenaštartujete.

Starostlivosť o zovňajšok

Príliš časté návštevy autoumývarok vášmu autu neprospejú. Časté čistenie tvrdými kartáčmi používanými v autoumývarkách ničí lak automobilu a stáva sa tak náchylnejší na koróziu.

Aj vysokotlakové čistiace zariadenia môžu negatívne vplývať na lak vášho auta, preto vám odporúčame dodržiavať dostatočne veľkú vzdialenosť trysiek od auta.

Dôležité je samozrejme aj voskovanie auta. Vosk nanášajte na čistý a hlavne suchý lak. Po zime si auto poriadne vyčistite, navoskujte a nezabúdajte ani na čistenie podvozku. Posypové soli sú agresívne a zima býva dlhá.