Ak si občas zoberiete ďalekohľad a pozriete sa na lietadlá lietajúce ponad Banskú Bystricu, môžete ho zahliadnuť hneď niekoľkokrát za deň. Prezrieť si ho z blízka však budeme môcť v našom regióne prvýkrát. Airbus A 380 sa ukáže v plnej paráde na leteckých dňoch na Sliači.

Airbus A 380 je ešte stále najväčším dopravným lietadlom určeným na prepravu osôb. Vďaka vynaloženému úsiliu Leteckého útvaru a Kancelárie ministra vnútra SR, sa predstaví v rámci leteckých dní, ktoré sa uskutočnia v dňoch 26. a 27. augusta na Sliači, jedinečného účastníka. Gigant Airbus A380 prijal pozvanie, aby preletel SIAF-om a všetkým ukázal, že mu právom patrí pomenovanie „kráľ medzi dopravnými lietadlami“.

Má dve poschodia, štyri motory a patrí medzi najväčšie osobné dopravné lietadlá na svete.

„Airbus A380 lieta len na svetoznáme letecké šou a my máme obrovské šťastie, že priletí aj na tú našu. Na základe komunikácie s posádkou priletí lietadlo na dynamickú ukážku a predvedie v sliačskych oblakoch niekoľko manévrov. Pre mňa ako organizátora aj táto účasť potvrdzuje kvalitu Medzinárodných leteckých dní. Máme sa na čo tešiť,“ hovorí Hubert Štoksa, riaditeľ MLD SIAF.

Spoločnosť Airbus vyslala na tohoročný SIAF to najlepšie čo má aj preto, aby vyjadrila podporu novému členovi rodiny Leteckého útvaru – Airbusu 319 ACJ. Flotila lietadiel rezortu vnútra už prevádzkuje dva stroje tohto typu. S významnou modernizáciou leteckej techniky začalo ministerstvo vnútra ešte vlani a za krátky čas dokázalo kompletne vymeniť a zmodernizovať lietadlový park.

„Návštevníci budú môcť symbolicky zamávať vedúcemu lietadlu prehliadkovej formácie letky Tupolev Tu – 154, ktoré v službách vlády končí. Jeho posledná cesta po prelete nad letiskom Sliač povedie po skončení leteckých dní do leteckého múzea v Košiciach. Na SIAF-e sa predstavia oba Airbusy 319, ktoré vystriedali lietadlá Tupolev Tu-154, po ich dlhoročnej službe na dlhých a stredne dlhých tratiach. Diváci budú môcť vidieť aj obe lietadlá Fokker 100, ktoré už nahradili stroje typu JAK-40,“ dopĺňa riaditeľ Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR, Dalimír Pišťanský.