Sťahovanie do nového je vždy veľkou udalosťou, ktoré je ale často spojené so stresom a nervozitou. Na jednej strane je tu radosť z nového bývania, a na strane druhej zase obavy z toho, či sťahovanie prebehne rýchlo a hladko. Hoci sa pri sťahovaní nedá vyhnúť všetkým problémom, pri troške plánovania sa dá zvládnuť bez zbytočných problémov. V článku si povieme ako na to.

Základom je dobrý plán

Začať s plánovaním sťahovania treba už niekoľko mesiacov pred jeho realizáciou. To prvé čo treba premyslieť je to, čo spravíte so starým bytom. Predáte ho alebo prenajmete? V oboch prípadoch ide o časovo náročnejšie záležitosti. Veď nájsť spoľahlivých nájomníkov či kupcov nemusí byť vždy jednoduché. Vyhraďte si preto na to dostatok času.

Rovnako pamätajte, že starú nehnuteľnosť bude treba vypratať. Pri sťahovaní preto neváhajte využiť profesionálne vypratávanie starých vecí, čo vám ušetrí množstvo času. Zároveň si porovnajte ponuky sťahovacích firiem a vyberte si tú, ktorá vám vyhovuje najviac. Rozdiel v cenách za hodinu sťahovania môže byť značný. Nezabudnite tiež potom dohliadnuť, aby vám sťahovanie zbytočne nepredlžovali.

Nesnažte sa sťahovať iba svojpomocne. Požiadať o pomoc rodinu či kamarátov je ale tiež lepšie s dostatočným časovým predstihom. Dobrým nápadom je tak spraviť nejakým originálnejším spôsobom. Napríklad dámskou mikinou s vlastnou farebnou potlačou. Pokiaľ sa vám nazbiera dostatok pomocníkov, je rozumné myslieť aj na prenájom či zapožičanie dodávky.

Tip

Myslite tiež na svoju nežnú polovičku a na sťahovanie jej zabezpečte nejaké vtipné tričko pre ženu. A nakoniec si začnite prezerať ponuky upratovacích firiem, ktorá vám podobne ako sťahováci, ušetrí množstvo času.

Čo robiť tesne pred sťahovaním?

V tomto období treba myslieť najmä na administratívne úkony. Začať by ste mali požiadaním v práci o dovolenku na sťahovanie, pričom nezaškodí aj deň voľna pred a deň voľna po sťahovaní. Prihlásenie trvalého pobytu a výmena dokladov je pritom samozrejmosťou. Nezabudnite na nahlásenie zmenu adresy na úradoch, v zdravotnej poisťovni a u poskytovateľov služieb.

Následne je treba v novom byte uzatvoriť zmluvy s dodávateľmi energií. Ideálne, ak to urobíte spolu s pôvodnými majiteľmi. Tí sa najskôr odhlásia a vy sa hneď potom prihlásite. Ak tento prepis nestihnete do pár dní hrozí vám, že vás dodávatelia služieb odpoja.

Koncesionársky poplatok pritom treba najskôr odhlásiť zo svojej pôvodnej adresy a potom prihlásiť na novej. Ak si starý byt nechávate, nezabudnite si prihlásiť elektrinu na rovnaké meno, ako v starom byte.

Vedeli ste, že…

… zatiaľ, čo poistenie nehnuteľnosti zmenou vlastníka zaniká, poistenie domácnosti môžete ešte využiť počas prechodného obdobia? Oceníte to, keď budú vaše veci z domácnosti súčasne na dvoch miestach.

Následne nastáva čas na balenie vecí. Môžete využiť napríklad krabice, ktoré sa dajú kúpiť v obchodoch s nábytkom. Prípadne poprosiť v obchodoch s potravinami, či by vám nejaké krabice nemohli odložiť. Zároveň si premyslite, čo si necháte a čoho sa zbavíte. Hlavne čo sa týka nábytku a objemných vecí.

Samozrejme, elektroniku a krehké veci treba pri sťahovaní chrániť. Najlepšie ak pri balení použijete vhodné obaly, napríklad bublinkové. Nezabudnite si tiež zbaliť veci z pivnice a z balkóna. Pokiaľ bývate v husto obývanej zóne, pravdepodobne budete musieť riešiť aj parkovanie pre sťahovaciu firmu či vašu dodávku. V neposlednom rade je tiež dôležité požiadať poštu, aby vám preposielala vaše zásielky už na novú adresu.

Nové bývanie

Práca a povinnosti prirodzene presťahovaním do nového bývania ešte nekončia. A to najmä v prípade, že plánujete zmeniť dispozíciu nehnuteľnosti. Bez búracích prác a následnej renovácie sa to nezaobíde. Aj v tomto smere je však výhodné spoľahnúť sa na odborníkov. Vyhnete sa tak problémom pri prestavbe, ktoré väčšinou aj tak nastanú.

Nakoniec na vás čakajú už iba príjemné starosti. Napríklad osviežiť šatník, zavesiť si obrazy blízkych, či urobiť kolaudáciu s kamarátmi.

Záver

Sťahovanie je síce pomerne stresujúca záležitosť, no s trochou plánovania môže ísť všetko ako po masle. Jednotlivé kroky sťahovania majú svoju logickú postupnosť, ktorú treba dodržať.