Poznávacia trasa, ktorá na mape vytvára siluetu patrónky baníkov sv. Barbory, je rozdelená do deviatich etáp. Na konci každej má návštevník možnosť prenocovať, oddýchnuť si a načerpať nové sily, pochutnať si na špecialitách tradičnej domácej kuchyne.

Barborská cesta dostala meno podľa sv. Barbory – patrónky baníkov, ktorá dnes drží ochrannú ruku aj nad pútnikmi. Podľa legendy Barbora umrela mučeníckou smrťou vo veku 29 rokov. Okružná cesta spája symbolicky 29 miest – zastavení.

Po trase sv. Barbory návštevník spoznáva významné pamiatky a miesta, ako napríklad oltár v kaplnke sv. Barbory v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici, Banský náučný chodník v Španej Doline, Baziliku minor na Starých Horách, Harmaneckú jaskyňu, geografický stred Európy Johannesberg i najstaršiu mincovňu v Kremnici.

Spoznajte slávnu históriu nášho regiónu spojenú s baníctvom už niekoľko storočí. Vydajte ešte pred túrou na Barborskú cestu v rámci prezentácie, ktorá sa uskutoční už 11. apríla v študovni Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra o 16.00 h. Podujatie sa uskutoční v spolupráci s OZ Banský Región – Terra Montanae.

Podujatie v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra je realizované v rámci projektu Knižnica pre všetkých, ktoré z v verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.