Zvolen bude opäť hostiť zaujímavé podujatie – Regionálne olympijské hry a olympiádu vo varení a jedení bryndzových pirohov.

Regionálne olymp hry 2016-page-001Nie náhodou sa olympijské hry vo varení pirohov budú konať práve vo Zvolene, veď Zvolenčanov mnohí vo svete poznajú aj ako bryndziarov. „Keďže bryndza je pre náš región príznačná a halušiek sa navarilo všade neúrekom, my sme sa rozhodli pre inú bryndzovú špecialitu a tou sú bryndzové pirohy. Variť sa budú netradične v kotlíku, slaninka sa bude opekať na dyme z dymovodu,“ hovorí Marek Rojík z oddelenia športu mesta Zvolen.

Súťažiť medzi sebou bude desať 3-členných tímov, ktorých cieľom bude navariť až 2 kg pirohov. Tímy sa môžu nahlasovať priamo u organizátora Mareka Rojíka. Hodnotiť navarené pirohy potom bude odborná porota, ale veľkú zodpovednosť budú mať aj diváci. Oni svojimi vybrúsenými chuťovými bunkami vyberú prostredníctvom hlasovania tie najchutnejšie pirohy, ktoré získajú špeciálnu cenu. Garantom, že pirohy budú chutiť, je napokon aj spoluorganizátor o.z. Tradičná chuť regiónov. Do tanca a do varenia bude hrať DFS Zornička a deti budú súčasťou aj ďalšieho kulinárskeho programu.

„O 11.00 hod. bude prebiehať Detská škola Varenia pod vedením vychýrenej kulinárskej odborníčky MVDr. Oľgy Luptákovej, ktorá s deťmi navarí makové šúľance. Každé dieťa, ktoré sa školy zúčastní, dostane peknú kuchársku zásteru,“ vysvetľuje Marek Rojík.

Aby okrem jedenia nechýbal aj pohyb – súčasťou podujatia bude rodinná olympiáda s voľnými športovými disciplínami.

Po vyhodnotení medzi 13.00 hod. a 14.00 hod. bude podujatie na námestí pokračovať cyklistickými aktivitami: súťaže pre deti v rámci uzavretia cyklosezóny doplní vystúpenie detských akrobatov na bicykloch z NovoCK Trial. Skvelé futbalové výkony divákom predvedú deti z MFK Zvolen.

Regionálne olympijské hry sú súborom podujatí, ktoré trvajú od 6. do 9. októbra sú aj ďalšie podujatia: 6. októbra Bež a vyhraj, 7. októbra Olympiáda materských škôl či tradičný Beh na Pustý hrad (8. októbra). Ďalšie informácie o podujatí nájdete aj na tejto stránke.