Je ich desať a každá je iná. Terapeutky, umelkyne, poradkyne, remeselníčky, koučky. Všetky sa stretnú na Festivale 10 žien vo Zvolene.

Na začiatku bola myšlienka. „Fascinovala ma predstava, že by sa stretli dve lektorky na jednom mieste,“ hovorí Martina Junga z Banskej Bystrice. „Chcela som pozvať lektorky zo zahraničia, ale uvedomila som si, že aj na Slovensku je množstvo žien, ktoré niečo robia,“ dodáva. Tak vznikol Festival 10 žien. „Každá žena sa venuje niečomu inému, napríklad ženské kruhy, rodinné terapie, spev, tanec či poradenstvo,“ hovorí ďalšia z desiatky žien Danka Knochová zo Zvolena. „Budeme sa veľa rozprávať, tancovať, spievať. Riešiť témy, ktoré sa týkajú života,“ dodáva.

Festival je vo všeobecnosti zameraný na to, čo tvorí svet ženy. Jej pocity, potreby, prežívanie. Žena príde ráno a môže ostať až do večera. „Prostredie, v ktorom sa festival uskutoční je krásna príroda na Kráľovej vo Zvolene, kde sa nachádza Lunterov ranč,“ hovorí Knochová. „Je to v strede Slovenska, dostupné zo všetkých kútov,“ približuje.

Počas dňa čaká všetky účastníčky zdravé jedlo či hand-made výrobky šikovných žien. Deň sa zakončí spoločným posedením pri ohni a bubnovačkou, na ktorú sú pozvaní aj muži. „Ženy bez mužov nemôžu byť, dôležitá je spolupráca medzi nami,“ dodáva Daniela Knochová. Na Lunterovom ranči je možnosť prenocovať a stráviť tak jeden príjemný víkend priamo uprostred nádhernej prírody v strede Slovenska.

Festival 10 žien prebehne s lektorkami, ktorými sú Paula Medveďová, Alexandra Šimegová, Martina Junga, Zuzana Hazuchová, Janka Vaculčiaková, Zuzana Hozhoni, Tulip Kušíková, Jana Staššáková a Andarin Čarovná a Daniela Knochova. Festival sa uskutoční v sobotu 16. a v nedeľu 17. júna v blízkosti Zvolena. Viac informácií o festivale získate na facebook udalosti.