Nasadnite na bicykel a povozte sa históriou. Prejdite si dôležité miesta SNP, spomeňte si na ľudí, ktorí bojovali za vašu slobodu. Na tejto krátkej trati medzi Zvolenom a Bystricou sa budete môcť vrátiť v čase.

Plagát cyklojazda-page-001Netradičná cyklojazda, ktorá vás prevedie cez dôležité body našej minulosti sa uskutoční 29. augusta. Začne sa položením venca na Pamätníku SNP (Valaške) a bude viesť cez Sliač, Veľkú lúku, Hronsek, Vlkanovú až do Banskej Bystrice.

„Bude to poznávanie histórie, regiónu,“ hovorí organizátor podujatia Pavel Marko. Spoločne s kolegami z Únie vojnových veteránov SR, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Zväzu vojakov sa rozhodli týmto spôsobom osloviť verejnosť.

SNP je pre nich historickou udalosťou, aká v našich dejinách nemá obdobu. Uvedomuje si to však podľa nich primálo ľudí. „Mali by sme byť hrdí, že sa Slováci postavili proti násiliu, ktoré predstavoval nacizmus,“ hovorí Pavel Marko zo ÚVV SR. Verí, že Cyklojazda osloví aj mladých ľudí.

Minulý rok takto spoločne bicyklovalo šestnásť ľudí, tento rok by ich malo byť viac. Na zvolenskom námestí ich privíta primátorka mesta Lenka Balkovičová, v Bystrici sa pripoja k ústredným oslavám pod Pamätníkom SNP.

Organizátori dúfajú, že spoločnej cyklojazdy sa zúčastnia športovci, rodiny s deťmi aj pamätníci. Ak už aj nie kvôli myšlienke, tak aspoň pre zdravie. Navyše, každý účastník si okrem spomienky odnesie aj pamätné tričko.

Cyklojazda SNP nebude poslednou cyklojazdou v tomto regióne. Už o pár dní na to sa Pustý hrad stane cieľovou rovinkou pre Cyklojazdu histórie, ktorá už po štrnásty krát spojí Spišský hrad so Zvolenom a privedie desiatky cyklistov spoločne s výstupom na Pustý hrad.