Zvolen, podobne ako iné mestá na Slovensku, často zápasí s nelegálnymi skládkami odpadov a znečistenými plochami. Vďaka miestnej firme však môže byť príkladom, ako sa dá na odpady pozrieť kreatívne.

Jtrie to už druhýkrát, čo firma Marius Pedersen oslovila základné školy a občianske združenia vo Zvolene, aby spoločne premenili obyčajné kontajnery na ilustrované príbehy. Tak vznikli nádoby na odpad s ľudovými, rozprávkovými či exotickými motívmi. Ľudia ich mohli vidieť na Môťovskej priehrade, aj v centre mesta. „Je to náš spoločný odkaz súčasníkom, aby sa zamysleli nad tým,  že to, ako naše okolie vyzerá, je len naša vizitka,“ hovorí riaditeľ Marius Pedersen Jozef Pivka a dodáva: „Poďakovanie okrem dobrovoľníkov z OZ Návrat patrí aj žiakom a pedagógom zo ZŠ na ulici P. Jilemnického vo Zvolene, 3. ZŠ na ulici P. Jilemnického vo Zvolene, 5. ZŠ na Hrnčiarskej ulici vo Zvolene, 6. ZŠ na ulici M. Rázusa vo Zvolene a ZŠ sv. Dominka Savia vo Zvolene. Všetci títo sa podieľali na premene kontajnerov.“ Z kontajnerov sa už v minulosti stal hit, a tak tento týždeň pribudli ďalšie. „Jedno pri vstupe na Môťovskú priehradu  a druhé vedľa nemocnice,“ vysvetľuje Pivka a dodáva: „Deti ukázali, že im záleží na životnom prostredí, uvidíme, čo ukážu dospelí.“ Pivka zdôrazňuje, že problémom riešenia odpadov nie sú peniaze, ale ľudia, ktorí odpady tvoria. „Ak sa nám nepáči, že je mnoho odpadu, je potrebné obmedziť jeho tvorbu – to znamená, že každý z nás by mal prehodnotiť svoju spotrebu, a zmeniť nákupné štandardy.“

Marius Pedersen čoskoro predstaví aj ďalší kreatívny nápad, ktorý upriamuje pozornosť verejnosti na problém odpadov. „Smetiarsky 3cykel, nehlučné vozidlo, ktoré má zberový kôš prispôsobený na oddelený zber odpadu a jeho emisie sú nulové,“ hovorí Pivka. Tento dopravný prostriedok v retro dizajne bude premávať po námestí a vyberať smetné koše. Verejnosť ho uvidí už túto nedeľu na Zvolenskom korze. „Chcete sa previesť?“ pýta sa Pivka s úsmevom.