Mobilné smartfóny dnes môžeme využívať za rôznym účelom. Od zábavy, cez hranie hier, sledovanie seriálov, za prácou, až po vyhľadávanie TV Programu. Smartfóny však môžu mať rôzne využitie, ukazuje štúdia, na ktorú upozorňuje portál Info.sk.

Správy, na ktoré poukazuje hovoria o štúdii, kde vedci použili smartfón za účelom, aby zistili, či sú ľudia opitými. Za týmto účelom vedci využili viacero senzorov smartfónu, ktoré sú dnes dostupnými viac menej vo všetkých smartfónoch bez ohľadu na značku, či išlo o Samsung, Xiaomi, Huawei, a ďalšie modely smartfónov. Následne monitorovali chôdzu používateľa, kde sa im podarilo zistiť aj malé požitie alkoholu respondenta po dlhú dobu potom, ako vypili alkohol.

„Máme silné senzory, ktoré so sebou nosíme kamkoľvek ideme. Musíme sa naučiť používať ich, aby čo najlepšie slúžili verejnému zdraviu.“ povedal Brian Suffoletto zo Stanford University v Kalifornii.

Vedci za týmto účelom respondentom dali vypiť alkoholický nápoj, ktorý vyprodukoval koncentráciu alkoholu v dychu 0,20%. Následne po hodine, ako vypili alkohol, im merali koncentráciu alkoholu v dychu každú hodinu počas siedmich nasledovných hodín. Počas toho účastníci museli spraviť 10 krokov, otočiť sa a spraviť 10 krokov späť. Výsledkom tohto experimentu bolo, že smartfóny umiestnené na tele respondentov, boli schopné odhaliť „nezrovnalosti“ v chôdzi prostredníctvom akcelerometra. Napríklad zrýchlenia chôdze, kymácanie sa a podobne.

Asi v 90 percentách času vedci dokázali pomocou zmien v chôdzi zistiť, kedy koncentrácia alkoholu v dychu účastníkov prekročila zákonný limit pre šoférovanie. Štúdia v závere hovorí, že týmto spôsobom je možné upozorniť používateľov na to, že to prehnali s alkoholom.