Zdravotnícka sieť AGEL, kde spadá aj zvolenská nemocnica, je prvou súkromnou sieťou, ktorá nadviazala spoluprácu so slovenskou spoločnosťou MultiplexDX známeho biochemika Pavla Čekana. Podstatou tejto spolupráce je dodávka citlivejších slovenských diagnostických setov na vyšetrenia PCR ochorenia COVID-19.

Ako ozrejmila Elena Gaboňová, riaditeľka laboratórií AGELLAB, spoluprácu so spoločnosťou MultiplexDX sa im podarilo nadviazať ešte v uplynulom roku, konkrétne v decembri. „Následne sme v januári nakúpili prvé PCR diagnostické sety na ochorenie COVID-19 a ďalší typ setov na diagnostiku COVID-19 a chrípky (influenza A, influenza B). Predpokladáme, že v tomto týždni budú nové sety na vyšetrenie PCR uvedené do plnej prevádzky.“

Testy slovenského výrobcu MultiplexDX sú  v porovnaní s konkurenciou omnoho citlivejšie a prakticky použiteľnejšie najmä čo sa týka praktickej manipulácie priamo pri laboratórnom spracovaní, a tiež skladovaní. Testy boli validované zahraničnými vedecko-výskumnými inštitúciami a Biomedicínskym ústavom SAV v Bratislave.

Vzhľadom na pozitívne celosvetové referencie ohľadne kvality a fakt, že ide o slovenskú firmu, zdravotnícka sieť AGEL SK sa rozhodla aktívne podporovať spoločnosť MultiplexDX nákupom ich diagnostických produktov na vyšetrenie PCR. Výhodou spolupráce je dostupnosť nielen samotných produktov spoločnosti, ale aj technická a aplikačná podpora priamo od výrobcov setov.

Testovať sa na koronavírus SARS -Cov2 najspoľahlivejšou metódou RT – PCR je aktuálne možné v jedenástich zdravotníckych zariadeniach siete AGEL na Slovensku, a to v AGEL Clinic Bratislava, ako aj v nemocniciach v Komárne, Leviciach, Zlatých Moravciach, Zvolene, Bánovciach nad Bebravou, Handlovej, Levoči, Kežmarku, Krompachoch a v Košiciach – mestskej časti Šaca.