V dňoch 9. až 11. júla sa vo Zvolene uskutoční tradičný festival vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen 2024. Trinásť kolektívov folkloristov, vrátane deviatich zo slovenských univerzít a štyroch zo zahraničia, oživí mesto bohatým programom plným hudby, spevu a tanca.

Festivalové vystúpenia sa budú konať nielen v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene a Divadla Jozefa Gregora Tajovského, ale aj v uliciach Zvolena, čím prilákajú množstvo obyvateľov i návštevníkov.

Festival vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen je trvalou súčasťou kultúrno-spoločenského života tohto regiónu už od roku 1973. Festival si získal nielen pevné miesto v reťazci folklórnych podujatí na začiatku leta na Slovensku, ale aj veľkú popularitu u obyvateľov Zvolena a tiež u jeho návštevníkov. Festival pomáha ďalej rozvíjať ľudové tradície, piesne a tance, prostredníctvom ktorých nezabúdame na život našich predkov. Festival je súťažný, laureát festivalu získa tradičné ocenenie, akým je Zvolenská fujara.

Tohtoročný, v poradí už dvadsiaty šiesty ročník sa začne v utorok 9. júla. Prvý súťažný večer sa bude konať v priestoroch Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a bude sprevádzaný aj prvým festivalovým večerom na zvolenskom Námestí SNP. Rovnaký program, ale s inými účinkujúcimi, sa zopakuje na druhý deň, v stredu 10. júla. Prijatie predstaviteľov zúčastnených folklórnych súborov rektorom Technickej univerzity vo Zvolene a primátorom mesta Zvolen bude na programe vo štvrtok 11. júla. Po krojovanom sprievode mestom sa uskutoční slávnostný galakoncert, ktorý vyvrcholí ocenením najlepších účinkujúcich a vyhlásením laureáta festivalu.

Medzi účastníkmi tohtoročného festivalu nebudú chýbať také vysokoškolské folklórne súbory ako Borievka z Košíc, domáca Poľana zo Zvolena, Mladosť z Banskej Bystrice, Zobor z Nitry, Ekonóm z Bratislavy, Stavbár zo Žiliny, Technik z Bratislavy či Trnafčan z Trnavy. K zahraničným účastníkom budú patriť folklórne súbory Dukát zo Srbska, Pastrina z Bulharska, La Veurdeé z Francúzska a Ivan Planina z Bosny a Hercegoviny.

Technická univerzita vo Zvolene ako hlavný organizátor podujatia v spolupráci s mestom Zvolen i ďalšími partnermi sú presvedčení, že na festivale bude vládnuť atmosféra hodná umeleckej úrovne súborov, lásky k ľudovým tradíciám a úcty k priateľom a kolegom. Pri tejto príležitosti rektor Technickej univerzity vo Zvolene uviedol: „Bohatá história festivalu je naplnená nezabudnuteľnými vystúpeniami súborov, ktoré sa tohto podujatia zúčastnili. Som si istý, že zúčastnené folklórne súbory sa svojou účasťou, vystúpeniami, hudbou, spevom a tancami pripoja k mimoriadnej festivalovej tradícií, pretože k nej právom a svojim dielom nepochybne patria. Tak vitajte a cíťte sa u nás ako doma!“.