PR článok | 27.3.2014

Slovákom chýba bezplatné poradenstvo

 V posledných dňoch ma prekvapujúco zahrnuli reakcie od vás, ktorí ste boli v kontakte so mnou cez poradňu. Vážim si poďakovania a podporu, ktoré ste mi vyjadrili. Som veľmi rada, že táto moja osobná iniciatíva zriadiť poradňu pre občanov v Sliači má svoj význam. Ako sa niektorí z vás vyjadrili, pomocou bolo už len to, že mohli o svojom probléme niekomu povedať. Uvedomujem si, že často ide o chúlostivé záležitosti a preto si vážim dôveru, ktorú mi poskytnete. Každý jeden prípad ma obohatí hlavne po ľudskej stránke. Riešila som a riešim rôzne prípady týkajúce sa exekúcii, pracovných alebo súkromných vzťahov, prípady, kedy ľudia hľadajú istotu pre dobré rozhodnutia…

Škoda len, že inštitúcie, ktoré by ponúkali takéto služby bezplatne pre našich občanov, nám v našej spoločnosti chýbajú. Minulý týždeň vo štvrtok sa konala v Bratislave česko-slovenská konferencia práve na tému „Občianske poradenstvo – účinná pomoc spoločnosti“. Poukázalo sa na to, že Slovensko ako jediné z okolitých štátov nemá vybudovaný systém bezplatných poradenských služieb pre široký okruh obyvateľstva s cieľom viesť občana k poznávaniu a uplatňovaniu svojich práv a povinností, tak ľudských ako i občianskych potrieb. Účastníci sa   zhodli na tom, že nám naozaj chýba spoločenská snaha podporiť občana v jeho úsilí samostatne riešiť svoj problém. Utvrdilo ma to v tom, že moja myšlienka občianskej poradne nebola len vecou individuálneho pocitu, ale je to vec, ktorá sa začína vnímať ako akútna celospoločenská potreba, ktorá je v rozvinutých krajinách akousi samozrejmosťou.

Jana Lajošová - profesionálny kouč, poradňa SliačChcem teda v tejto činnosti aj naďalej pokračovať aspoň pre občanov v Sliači. V prípade, že niekto chce využiť túto moju službu, môže ma kontaktovať telefonicky alebo emailom. Ak to bude potrebné, samozrejme zrealizujem aj osobné stretnutie. Ďakujem vám za dôveru.

Jana Lajošová, profesionálny kouč, Sliač,
janka.lajosova076@gmail.com,
tel.: 0949 274 322,
– bezplatne.