Stretávame v živote ľudí dobrých aj zlých. Tak to bolo, je, aj vždy bude. S tým nič nenarobíme. Človek je však preto človek, že má v každej chvíli možnosť voľby, k čomu sa prikloní. Začať robiť dobré veci, nie je podľa mňa nikdy neskoro.

jana lajosova
Poradkyňa Jana Lajošová.

Keď som sa rozhodla ako profesionálny kouč založiť občiansku poradňu a diskusnú skupinu Môj Sliač na facebooku, mala som jedinú predstavu. Nejakými, aj drobnými radami pomôcť ľuďom zo Sliača, inšpirovať ich, povzbudiť, podeliť sa so skúsenosťami… Dnes som rada, a môžem to pokojne napísať, že sa to podarilo a darí. Svedčí o tom stále viac e mailov a aj telefonátov od ľudí z nášho mestečka.

Keďže ma mnohí osobne vyzvali, aby som sa angažovala aj vo verejnej správe, vrátane petičného výboru, povedala som si, že opýtam sa Sliačanov, čo si o tom myslia. Žijem v našom meste už vyše 10 rokov, niektorí ma poznajú, iní nie. A tak som to urobila. Napísala som list o svojom živote a práci, o svojich názoroch a postojoch, stretla som sa s ľuďmi, ktorých život a prácu si vážim, kamarát mi urobil fotografiu, diskutujeme na sociálnych sieťach. Spísali sme teda petíciu, s ktorou chodím osobne medzi našich ľudí. Vtedy, keď mám čas, keď mi to rodinné a pracovné povinnosti umožnia. Aj ja som len obyčajná žena, mám muža, deti, svoje záľuby, rada čítam, chodím medzi ľudí, do kostola, do kina…

Na moje milé prekvapenie, rýchlo sme prekročili počet petičných podpisov potrebných na kandidovanie. To však nie je vôbec dôležité. Podstatné je, že sa denne dozvedám, čo ľudia v Sliači potrebujú, aké majú predstavy a verte, niekedy sú to obyčajné drobnosti, ktoré by sa dali vyriešiť aj bez veľkých finančných prostriedkov. Ľudia, ich názory a podnety sú skutočne veľkou inšpiráciou a v mojom prípade sa stávajú ich predstavy postupne programom. Určite to spíšem a dám vám vedieť. Je úžasné napríklad stretnúť sa a rozprávať s dámou, ktorá mimochodom, v rámci reči, povie, že sa teší do dôchodku, lebo sa chce naplno starať o starých ľudí v našom meste, o naplnenie ich voľného času. Aby tú kratšiu dobu života, ktorú majú ešte pred sebou, prežili čo najšťastnejšie, zmysluplne. Priatelia, a to len tak, len preto, že jej to hovorí srdce. Ďalšia pani hovorí o donáške mlieka a chlebíka pre invalidných občanov a čudovali by ste sa, že mladí Sliačania tiež presne vedia, čo by chceli. Netreba k tomu veľa, stačilo by hádam len trochu viac okolo seba počúvať. Samozrejme, ako malicherné a zlé popri tom vyznievajú rôzne skupinkové súboje, drobné nenávisti, ohovárania a spory popretkávané záujmami, ktoré tiež u nás nájdeme.

mojSliac_logoRGBĽudia v Sliači hovoria, že potrebujeme atmosféru pozornej, vzájomnej komunikácie občanov. A potom k nám hádam príde aj viac toho dobrého.

Jana Lajošová, poradkyňa pre občanov, Sliač,
janka.lajosova076@gmail.com,
tel.: 0949 274 322.