Okres Zvolen sa v rámci skríningového testovania obyvateľstva na Covid-19, od 18. do 26. januára, zaradil do horšej polovice okresov. Pozitivita testov tu dosiahla 1,04%. Celoslovenský priemer bol 1,24%. Testovanie sa zopakuje v tých okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01%.

Testovanie si už nezopakujú v susednom okrese Banská Bystrica, ktorý sa zaradil medzi okresy s najnižšou mierou pozitivity testov na Slovensku (0,6%). Avšak testovať sa bude opätovne aj v susedných okresoch Žiar nad Hronom, Krupina či Detva. Zvolen bol, podobne ako pri plošnom testovaní na jeseň, opäť teste pod hranicou okresov s lepšou situáciou.

O výsledkoch skríningového testovania informoval v stredu premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA).

Sprísnený zákaz vychádzania s povinnosťou dokladu o negatívnom teste aj pri ceste do práce či prírody, tak v okrese potrvá minimálne do 7. februára. Od 2. februára sa však v okrese Zvolen bude potrebné preukazovať už certifikátom o výsledku testu s dátumom vykonania od 27. januára.

Bez potvrdenia o negatívnom teste je od 27. januára možné navštíviť len najbližšie potraviny, lekáreň, drogériu či predajňu krmív pre zvieratá, venčiť psa či mačku, cestovať na pohreb blízkej osoby, krst, uzatvorenie manželstva alebo za starostlivosťou o blízku osobu a niekoľko ďalších vládou uvedených výnimiek. Na osoby do 15-rokov a naopak osoby staršie ako 65-rokov sa nariadenie vlády na sprísnený zákaz vychádzania nevzťahuje. Pre všetkých však platí zákaz vychádzania v rozsahu platnom do 27. januára.