Na chvíľu si môžu vydýchnuť. Ťažko skúšaní zdravotníci zvolenskej nemocnice po týždňoch enormného zaťaženia evidujú zlepšenie pandemickej situácie. Dokonca si momentálne žiadny pacient s covidom nevyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie. Nemocnica sa však podľa slov jej riaditeľky pripravuje na ďalšiu vlnu pandémie spôsobenú mutáciou omikron.

Potešujúcou správou pre zvolenskú nemocnicu je, že počet pacientov s covidom je už druhý týždeň pomerne stabilný a drží sa na čísle okolo 30. ,,K dnešnému dňu poskytujeme zdravotnú starostlivosť 33 pacientom s potvrdeným alebo pravdepodobným ochorením covid-19, z nich 16 je na štandardných kyslíkových lôžkach, 9 sú umiestnení na pracovisku v Krupine, 6 ležia na JIS, 1 na Hi-flow, máme 1 suspektné dieťa a 4 pacientov s podozrením na covid,“ hovorí riaditeľka zvolenskej nemocnice Ing. Ľudmila Veselá. Prvýkrát po veľmi dlhom čase nemajú pacienta s covidom napojeného na umelú pľúcnu ventiláciu. Z dôvodu covidu chýba nemocnici 8 zamestnancov, 2 ďalší sú suspektní, 1 má covid OČR.

Situáciu však hodnotia ako prechodnú, nemocnica rieši aj organizáciu, technické záležitosti a služby počas masívneho náporu pacientov v súvislosti s mutáciou omikron. ,,Je pre nás dôležité pripraviť sa tak, aby sme dokázali poskytnúť nepretržitú starostlivosť tak pacientom s covidom, ako aj pacientom necovidovým, aby sme zabezpečili vhodné triedenie pacientov, kto vôbec nemusí byť hospitalizovaný a tiež, aby sme v prípade nutnosti vedeli plne zabezpečiť personál aj pre urgentné operácie. V tomto sme pripravení spolupracovať aj s okolitými nemocnicami,“ vysvetlila riaditeľka nemocnice.

V centrálnom laboratóriu AGELLAB Zvolen minulý týždeň identifikovali mutáciu omikron v rozmedzí 54 – 79% z pozitívne testovaných vzoriek. Vzorky v laboratóriu AGELLAB Zvolen sa vyšetrujú zo všetkých zdravotníckych zariadení AGEL od Komárna až po Košice-Šaca.

Vo vakcinačnom centre vo Zvolene za uplynulý týždeň podali vakcínu proti covidu vyše 1500 záujemcom, piatky očkujú aj deti vo veku 5-11 rokov. ,,Prechodný záujem o prvú dávku vakcíny, ktorú sme zaznamenali začiatkom roka opäť poklesol a prevažujú tretie dávky,“ dodala Ľ. Veselá.