Lekáreň v Nemocnici Zvolen, ktorá je členom skupiny Agel, je pripravená čeliť šíriacemu sa koronavírusu COVID-19. Prijala mimoriadne opatrenia, ktorými zabezpečuje ochranu nielen pacientov, ale aj personálu lekárne.

Prvým z opatrení je regulácia vstupu pacientov do priestorov lekárne. Pacienti vstupujú do lekárne po dvoch, maximálne po troch a personál zároveň dbá o dodržiavanie ich rozostupov. Samozrejmosťou sú rúška a rukavice, ktoré sú pre personál povinnosťou.

,,Chránime tým seba aj pacientov, od nich tiež požadujeme, aby do lekárne vstupovali len s ochranným rúškom. Dvakrát denne po pol hodine máme zavreté a dezinfikujeme podlahy, kľučky, pracovný stôl lekárnikov a farmaceutických asistentov, kde sa vydávajú liečivé prípravky, zdravotnícke prostriedky a doplnkový sortiment. V lekárni máme v prevádzke aj germicídny žiarič, ktorý sterilizuje vzduch, “ vysvetľuje Peter Podhorský, vedúci farmaceut.

Najväčší záujem je momentálne o lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofénu, vitamíny a prípravky na imunitu. ,,Zaznamenávame nedostatok niektorých týchto liekov, pretože pacienti si ich kupovali väčšinou do zásoby. Snažíme sa všetkým vychádzať v ústrety, našťastie pacienti si uvedomujú situáciu a správajú sa disciplinovane,“ hovorí vedúci farmaceut.

Na záver dodáva aj všeobecné odporúčania pre pacientov. ,,Prosíme aj týmto spôsobom, aby boli trpezliví a ohľaduplní, všetkých určite vybavíme k ich spokojnosti. Zároveň im odporúčame v tomto období užívať najmä vitamín C, selén, zinok a multivitamíny.“