Vo štvrtok popoludní prijalo operačné stredisko polície Banskobystrického kraja správu o vážnej dopravnej nehode na rýchlostnej ceste R2 medzi Zvolenom a Detvou. To, čo sa na prvý pohľad javilo ako tragická udalosť, sa však ukázalo byť rozsiahlym cvičením záchranných zložiek.

Zmyslom tohto cvičenia bolo preveriť pripravenosť záchranných zložiek a ich vzájomnú spoluprácu v reálnych podmienkach.

Scenár ako zo skutočnosti

V rámci simulácie došlo k nehode autobusu plného mladých ľudí a dvoch osobných áut. Operačné stredisko okamžite zmobilizovalo a vyslalo na miesto príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), policajné hliadky a posádky rýchlej zdravotnej pomoci.

Vzhľadom na vážnosť simulovanej situácie a počet zranených boli povolaní aj leteckí záchranári, ktorí transportovali zranené osoby do Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Nemocnica reagovala promptne aktiváciou trauma plánu a do akcie sa zapojil aj Posttraumatický intervenčný tím.

Realistické školenie a dokumentácia

Cvičenie slúžilo aj ako školenie pre policajtov zamerané na nové, moderné spôsoby dokumentovania dopravnej nehody. Tieto metódy predviedli odborníci z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline priamo na mieste.

Na celý priebeh dokumentovania dopravnej nehody dohliadali prokurátori z Banskobystrického kraja. Viceprezident Policajného zboru pre vnútorný poriadok a bezpečnosť, plk. Ing. Rastislav Polakovič, bol osobne prítomný a sledoval koordináciu záchranných zložiek.

Do cvičenia sa zapojilo Okresné riaditeľstvo HaZZ vo Zvolene, zdravotná záchranná služba, Letecká záchranná služba Air Transport Europe, policajti i prokurátori, ale tiež personál Nemocnice AGEL Zvolen a Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, zapojili sa aj odborníci Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline, pracovníci Slovenského červeného kríža. Spolupracovali však aj zamestnanci a technika SAD Zvolen, pracovníci Národnej diaľničnej spoločnosti a cvičenie by sa nezaobišlo bez figurantov z SOŠ Drevárskej zo Zvolena.