V sobotu 10. júna opäť čaká na Zvolenčanov pestrý program. Po štrnásty raz sa nielen obyvatelia sídliska Západ stretnú na obľúbenej udalosti Deň sídliska, ktoré sa stalo neodmysliteľnou tradíciou. 

Malí či veľkí, mamičky či seniori, každý si príde na svoje. Organizátori pripravili širokú škálu zaujímavých aktivít a atrakcií.

Priestor pre inklúziu

Historicky po prvý raz bude na podujatí vytvorený tzv. Inklustánok, ktorý prostredníctvom občianskeho združenia Človek v ohrození zapojí do komunity aj migrantov z Ukrajiny. Ukrajinci budú maľovať na tvár, čím budú v priamom kontakte so Zvolenčanmi. Môžu sa navzájom zoznámiť, porozprávať sa a nadviazať nové kontakty. Ďalšou aktivitou Inklustánku sú Inkluherne, kde sa stretnú zdravé deti so zdravotne znevýhodnenými rovesníkmi a majú priestor spoločne stráviť čas.

Nesmú chýbať súťaže ani športové zápolenie

V rámci dopoludňajších aktivít sa deti môžu tešiť na program pozostávajúci zo súťaží v átriu 9. ZŠ. „Deti obehávajú rôzne stanoviská, zbierajú pečiatky a po absolvovaní celého kola sú odmenení peknými cenami. Tým, že je škola spoluorganizátorom podujatia, je pekným príkladom, ako sa do komunity zapája nielen pani riaditeľka, ale aj pedagógovia, rodičia i deti,“ uviedla pre oficiálny web mesta Zvolen hlavná organizátorka a koordinátorka Občianskeho centra OKO Sanji Nikolov.

Bude možnosť prebudiť športového ducha a zabehnúť si beh sídliskom Západ alebo zmerať si sily počas pingpongového či futbalového turnaja pre deti. AIKIDO klub predstaví ukážky rôznych druhov cvičenia a pohybových aktivít na námestí. Aj Happy Gym pripraví cvičenie pre najmenších. Tínedžeri sa potešia stretnutiu s idolmi z HKM Zvolen.

Návštevníci sa prenesú do histórie

Poobedie až do večera bude patriť programu na Námestí mládeže, ktoré odštartuje predstavením Divadla Zelinka. Atmosféru dňa spríjemnia Priaznivci Pustého hradu v dobových kostýmoch chrabrých rytierov a dvorných dám, raziť sa budú pustohradské mince. Aj skupina Pulcherrima Rosa sa postará o návrat do dávnych čias, a to ukážkou stredovekých tancov, ktoré radi naučia aj návštevníkov. F.R.E.S.H Zvolen predvedie nový olympijský šport, cheerleading. Hviezdami programu bude ako vždy Janka Filová a hudobná skupina PaciPacific.

Podujatie nielen pre Zvolenčanov

V tento deň si príjemné chvíle prichádzajú užiť aj ľudia zo susedných miest. „Veľakrát sme počas rozhovorov s ľuďmi v publiku prekvapení, keď povedia, že prišli zo Žiaru, Bystrice alebo z iných miest a že sa tešia na túto akciu nielen kvôli rozmanitému programu, ale pretože vždy pripravíme niečo nové, a to pre všetky vekové kategórie, od bábätiek až po seniorov a rovnako pre menšinové skupiny, ktoré sú vylúčené. Aj takýmto spôsobom sa u nás robí inklúzia a pozitívny príklad sa snažíme ukázať svetu,“ dopĺňa organizátorka Sanji Nikolov.