Priaznivci letectva sa pripravujú na najväčšie letecké podujatie novodobej histórie samostatnej Slovenskej republiky. Organizátori počítajú, že celková návšteva podujatia by mohla atakovať stotisícovú hranicu. A to všetko pre fakt, že Slovenskej leteckej agentúre sa v spolupráci s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky podarilo úspešne pozvať na tohtoročné letecké dni svetovo najuznávanejších leteckých akrobatov či dohodnúť prílet najzaujímavejších strojov, ktoré kedy brázdili oblohou.

Priamo z Ruska priletí na podujatie SIAF 2012, ktoré sa uskutoční v dňoch 1. a 2. septembra, aj MiG 29M2. „To, že príde tento stroj na naše letecké dni, považujem za zázrak. Je to niekoľkomesačná námaha celého tímu,” hovorí Hubert Štoksa, riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry, na ktorej pozvanie stíhačka priletí. MiG 29M2 je dvojmiestna viac účelová stíhačka so zvýšeným dosahom zbraňových systémov a širokým spektrom využitia vzdušných zbraní. Táto verzia stíhačky ponúka viaceré technické a technologické vylepšenia.

Stíhačky MiG-29M2 sú pozoruhodné vďaka lepším prevádzkovým vlastnostiam a zvýšenej spoľahlivosti celej zostavy, jednotlivých systémov a jednotiek. V porovnaní s predchádzajúcou stíhačkou, náklady na letové hodiny sú znížené dva a pol násobne. Palubná avionika má otvorenú architektúru zástavby a umožňuje tak inštaláciu nových ruských a iných zahraničných zariadení a zbraní na základe požiadaviek zákazníka. Zbraňový systém obsahuje „A-A“, „A-S“ zbrane, riadené letecké bomby, rakety, letecké bomby a vstavané letecké kanóny kalibru 30 mm. Na základe požiadavky zákazníka sa môžu nainštalovať aj nové typy zbraní. Stíhačky MiG-29M/M2 a ich munícia umožňujú zničiť vzdušné ciele, ako aj pohyblivé a stacionárne pozemné, resp. povrchové ciele. Obe verzie, jedno a dvojmiestna, majú to isté palubné zariadenie a muníciu, čo sa prejavuje vysokou úroveňou unifikácie. Pre stíhačky MiG-29M/M2 bolo vyvinuté komplexné riešenie výcvikových prostriedkov. Ak teda chcete vidieť tento najnovší skvost z dielne Russian Aircraft Corporation „MiG“ naživo a pri dynamickej ukážke, rezervujte si víkend 1. – 2. septembra na návštevu Medzinárodných leteckých dní SIAF 2012 na Leteckej základni Sliač.

Aktuálne informácie o podujatí Slovak International Air Fest hľadajte na internetovej stránke podujatia i oficiálnom facebooku… Vstupenky na SIAF 2012 sú už v predaji, ale ak chcete skúsiť svoje šťastie, môžete sa už od stredy zapojiť do súťaže o voľné lístky na tento letecký sviatok, ktorú vám portál ZVonline.sk ako mediálny partner podujatia prinesie.