Na Skalke pri Kremnici odštartovala tento týždeň zimná sezóna bežeckého lyžovania. Na hrebeni Kremnických vrchov napadlo už v úvode týždňa takmer 20 centimetrov snehu a ďalší pribudol. Počas týždňa bolo upravených prvých približne sedem kilometrov tratí na bežkovanie.

„Upravený je štadión, inline okruh až po Bystrické sedlo. Dnes sme začali upravovať aj horný štvorkilometrový okruh, do zajtra by mal byť v dobrom stave,“ priblížil pre TASR Roman Béreš, ktorý sa stará o úpravu tratí na Skalke.

Ako pre TASR uviedla riaditeľka Kultúrneho a informačného centra mesta Kremnica Zuzana Tileschová, trate na bežecké lyžovanie na Skalke a v jej okolí sú na zimnú sezónu veľmi dobre pripravené. „Trasy sa pripravovali už počas leta a aj počas jesene. Pokosené boli všetky štandardné bežecké trate, celý južný okruh aj značná časť severného okruhu,“ priblížila Tileschová.

Počas zimných mesiacov bude na Skalke pre návštevníkov opäť dostupné aj večerné bežkovanie. Osvetlením je vybavená inline dráha s dĺžkou približne 1,5 kilometra aj bežecký okruh na Štadióne Rudolfa Čilíka s dĺžkou 400 metrov.

Skalka a jej širšie okolie ponúka návštevníkom približne 100 kilometrov lyžiarskych bežeckých tratí rôznej náročnosti. O ich úpravu sa starajú samosprávy Kremnice a Banskej Bystrice spoločne s dobrovoľníkmi. Úpravu tratí finančne podporuje aj Banskobystrický samosprávny kraj. Trate z banskobystrickej strany Kremnických vrchov sú pre verejnosť bezplatné, trate na Skalke sú spoplatnené.

Poplatok 2 eurá

Mesto Kremnica pristúpilo k zavedeniu poplatku za využívanie bežeckých tratí na Skalke. Náramky v cene 2 eur si zakúpi každá osoba nad 15 rokov.

Predajné miesta sú zreteľne označené a zriadené:
– v kase lyžiarskeho strediska Skalka arena,
– v Relax Centre Skalka,
– v Dreveničke pred Štadiónom Rudolfa Čilíka na Skalke,
– v predajni športových potrieb Cyklo – Santé v Kremnici,
– na chate Hostinec.

Náramky sú priebežne kontrolované. Pracovníci viditeľne označení logom „úprava tratí Mesto Kremnica“ sú oprávnení vyzvať bežkárov k preukázaniu zaplatenia poplatku za využívanie bežeckých tratí. Vyzbierané finančné prostriedky sú použité výhradne na úpravu bežeckých tratí.