Hokejisti Zvolena očakávajú v semifinálovej sérii Kaufland play off Tipos extraligy proti Nitre náročné súboje. Uvedomujú si, že ak chcú uspieť, budú musieť eliminovať silnú ofenzívu súpera. Úvodné dva zápasy série absolvujú na domácom ľade už v sobotu a nedeľu.

Úradujúci slovenský majster sedem dní trénoval a počas tohto času sa doliečili aj zranení hráči z predchádzajúcich duelov. Na ľad vykorčuľoval už i dlhodobo zranený Václav Stupka, do hry by mohol zasiahnuť aj talentovaný Maroš Jedlička. „Všetci hráči sú pripravení. Vieme, aký štýl preferuje Nitra. My sa na to dôkladne pripravujeme. Chceme byť stopercentní v každom jednom momente daného zápasu. Pevne veríme, že budeme v tejto sérii úspešnejší,“ prezradil pred semifinálovými duelmi asistent trénera HKM Zvolen Andrej Kmeč, pre ktorého budú súboje s Nitrou špecifickejšie, keďže pod Zoborom v minulosti pôsobil nielen ako hráč, ale aj ako tréner: „Je to pre mňa niečo špeciálne, ale raz to muselo prísť, že sa stretnem v nejakom mužstve proti Nitre v play off. Beriem to tak, ako každú inú sériu s cieľom, aby bola úspešná pre nás. Po boku súčasného kouča Nitry Antonína Stavjaňu som trávil veľa času, Je to tréner, ktorý sleduje trendy, určite niečo vymyslí. Ja verím, že my budeme pripravení na Nitru tak, aby sa nekonalo žiadne prekvapenie.“

Zvolenčanom naháňa mierne obavy najmä produktívny nitriansky útočník Samuel Buček. Atakuje hranicu 50 gólov v sezóne. „Samo má opäť výnimočnú sezónu. Je to strelec, naozaj dobrý hráč. My spravíme všetko pre to, aby sa teraz zasekol,“ podotkol Kmeč. Podobne sa na adresu nitrianskeho kanoniera vyjadril aj zvolenský obranca Oldrich Kotvan: „Treba si dať na Bučeka pozor, má fakt dobrú sezónu. Nie je to však iba o ňom. Nitra má kvalitný tím, takže na všetkých hráčov si musíme dať rovnaký pozor. Sú totiž ofenzívne ladení, celkovo dali veľa gólov. My musíme urobiť dobrú robotu v defenzíve.“

Zvolenčania sa budú opierať v útoku aj o slovenského reprezentanta Petra Zuzina, ktorý v tejto sezóne viackrát preukázal na ľade svoje kvality. Vie nielen strieľať góly, ale aj na ne prihrávať spoluhráčom, vymyslieť akciu, ktorá vedie k úspešnému koncu. „Mali sme celý jeden týždeň na to, aby sme sa dôkladne pripravili na súpera v semifinále play off. Sme oddýchnutí a už sa tešíme na nitriansky tím. Je v ňom veľa dobrých individuálnych hráčov, ktorí vedia dať gól. Ide o rýchle a ofenzívne ladené mužstvo. Musíme si na to dať pozor. My máme tiež svoje kvality, očakávam vyrovnanú sériu,“ prezradil Zuzin, ktorý sa teší aj na divácku atmosféru. Najmä štadión pod Zoborom je ňou povestný: „V Nitre sú veľmi dobrí diváci, vedia tam urobiť poriadny rachot. Necestujeme tam však prvýkrát, sme na to pripravení.“

Semifinále proti Nitre opäť po troch rokoch

Hokejisti HKM Zvolen a HK Nitra sa po troch rokoch znovu stretnú v semifinále play off najvyššej slovenskej súťaže. Aj v sezóne 2018/2019 išlo o konfrontáciu druhého tímu s tretím, pričom dramatická sedemzápasová séria sa skončila víťazstvom mierneho outsidera z Nitry. Zvolenčania začnú sériu o finále opäť na domácom ľade a ten budú mať k dispozícii aj v prípade rozhodujúceho siedmeho zápasu.

Pôjde o piatu vzájomnú sériu v histórii play off slovenskej extraligy. Nitrania vyhrali uplynulé tri, ich súper uspel iba v úvodnej – vo štvrťfinále v ročníku 2006/2007. Odvtedy si Nitrania poradili so Zvolenom vo štvrťfinále v roku 2014, keď sa neskôr dostali do prvého extraligového finále v histórii. Na ceste do boja o titul zdolali Zvolen aj v majstrovskom ročníku 2015/2016 a aj pred tromi rokmi.

Zvolenčania boli v semifinále 2018/2019 favorit. Proti Nitre vyrovnali na jej ľade stav z 2:3 na 3:3 na zápasy a na domácom ľade sa hotovali spečatiť postup. Stal sa však pravý opak a Zvolenčania napriek streleckej prevahe 46:18 prehrali 1:4.

Hráči po základnej časti druhého Zvolena si vo štvrťfinále 2022 poradili s Banskou Bystricou v piatich zápasoch (4:1). Viac sa natrápili Nitrania, ktorí v pozícii tretieho tímu po ZČ neboli ďaleko od prehry so šiestym Popradom. Po piatich zápasoch prehrávali 2:3, na ľade súpera však v šiestom súboji zvíťazili 5:1 a v euforickej atmosfére zvládli aj rozhodujúci siedmy zápas, v ktorom triumfovali 3:1.

Štyri vzájomné zápasy v dlhodobej časti vyzneli tesne pre Nitru, hoci na víťazstvá to bolo 2:2. Nitrania získali proti úradujúcemu majstrovi 7 bodov, Zvolen päť. Nitra dosiahla gólové skóre 12:10, pričom zvíťazila aj v zatiaľ poslednom meraní síl, keď Zvolen doma zdolala 6:2.
Séria bude zaujímavá aj z trénerského pohľadu. Obaja tréneri Zvolena – hlavný Peter Oremus aj asistent Andrej Kmeč – v minulosti viedli v pozícii hlavných trénerov Nitru. Kmeč bol pred tromi rokmi asistent Antonína Stavjaňu, s ktorým doviedol tím k spomínanému postupu cez Zvolen.

Vzájomná bilancia zápasov v prebiehajúcej sezóne z pohľadu Zvolena: 1:4, 5:1 (v), 2:1 pp, 2:6 (v).

Zvolen – Nitra v play off:

semifinále 2018/2019: 3:4 na zápasy
semifinále 2015/2016: 3:4 na zápasy
štvrťfinále 2013/2014: 0:4 na zápasy
štvrťfinále 2006/2007: 4:2 na zápasy

Kompletný program semifinálovej série:

1. zápas, sobota 9. apríla: Zvolen – Nitra /18.30/
2. zápas, nedeľa 10. apríla: Zvolen – Nitra /18.30/
3. zápas, streda 13. apríla: Nitra – Zvolen /18.00/
4. zápas, štvrtok 14. apríla: Nitra – Zvolen /18.00/
5. zápas, sobota 16. apríla: Zvolen – Nitra /18.30/
6. zápas, pondelok 18. apríla: Nitra – Zvolen /18.00/
7. zápas, streda 20. apríla: Zvolen – Nitra /18.30/