ZVonline.sk, TS BBSK | 2.9.2019

S jednou kartou už aj autobusmi SAD Lučenec

Autobusoví dopravcovia pôsobiaci v Banskobystrickom kraji – SAD Zvolen a SAD Lučenec si od septembra začali vzájomne uznávať bezhotovostné platby dopravnými kartami.

Vďaka tomuto prepojeniu budú môcť všetci cestujúci SAD Zvolen jedinou kartou cestovať aj v prímestských linkách, ktoré obsluhuje SAD Lučenec a naopak.

„Integrovaný dopravný systém je beh na dlhú trať a jeho zavádzanie je postupné. Teraz sme dosiahli nový míľnik, kedy napríklad ľuďom z južných okresoch v našom kraji umožníme či už pri dochádzaní za prácou alebo do škôl napríklad do okresov Zvolen, Brezno alebo Banská Bystrica používať aj pri nákupe cestovného lístka pri prestupoch hoci aj v obciach, kde jazdí už druhý dopravca iba ich jedinú dopravnú kartu,“ povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

V kraji dnes pri kupovaní lístkov v autobusoch dopravné karty využíva približne 300 tisíc cestujúcich. Do približne 50 miest a obcí jazdia linky oboch dopravcov, teda aj dopravcu SAD Zvolen aj dopravcu SAD Lučenec.

„Našim spoločným cieľom je po rokovaní aj s mestami a primátormi v kraji dospieť ideálne do konca roka do stavu, kedy bude možné využívať tú istú kartu okrem všetkým prímestských liniek v kraji aj vo všetkých mestských hromadných dopravách, ktoré v kraji máme,“ povedal podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja pre dopravu a regionálny rozvoj Ondrej Lunter.

Zvolenčanom však už aj dosiaľ stačila jedna karta s kreditom tak na MHD v meste, ako aj prímestskú dopravu. V praxi teda teraz rovnako využijú tieto karty aj na prímestské linky SAD Lučenec. Zatiaľ to však neplatí pre všetky MHD v mestách kraja.

Po spustení uznávania kariet od septembra budú aj naďalej fungovať všetky dopravné karty oboch dopravcov, cestujúcemu pribudne táto výhoda automaticky a svoje existujúce dopravné karty si nemusia vymieňať.

Čítajte aj: Od septembra zmeny vo zvolenskej MHD…