Hokejisti HKM Zvolen v prvý marcový deň na domácom ľade zdolali už istého víťaza základnej časti z Nitry, keď vyrovnali v závere a rozhodli v predĺžení. Vyhrali tak tretí zápas za sebou a súperovi ukončili 9-zápasovú víťaznú sériu. O dosť rýchlejší hokej ako v predchádzajúcich zápasoch, povedal asistent trénera Garip Saliji.

Prvé vyložené šance patrili hosťom, no napriek nevyužitej presilovke viedli po prvej tretine „rytieri“. Iba 22 sekúnd pred jej koncom rozvlnil sieť z dorážky Lukáš Lunter. V úvode druhého dejstva zvýšil na 2:0 Arnaud Durandeau, keď vystrelil pohotovo a presne po vyhratom buly od Colea Casselsa.

Mužstvo Nitry však ešte v prostrednej časti otočilo skóre. Krátko po presilovej hre vystrelil z ľavého kruhu gólovo Michal Krištof, na 2:2 vyrovnal z prvej Jakub Lacka a hostí poslal do vedenia po vydarenom individuálnom prieniku Samuel Buček.

V tretej tretine potiahol domácich Andrej Kudrna. Najprv vyrovnal na 3:3, keď obkorčuľoval bránu a zasunul puk k pravej žŕdke. A v záverečnej minúte riadneho hracieho času v hre bez brankára z dorážky poslal duel do predĺženia. Medzitým strelil štvrtý gól Nitry Tomáš Hrnka, ktorý sa presadil zblízka do odkrytej brány.

V predĺžení vyslal Patrik Marcinek do úniku obrancu Cartera Bergera, ktorý rozhodol o víťazstve „rytierov“. To malo špeciálnu príchuť pre trénera domácich Antonína Stavjaňu, keďže sa opäť radoval proti klubu, v ktorom zanechal významnú a úspešnú stopu, a to tretíkrát z uplynulých troch vzájomných zápasov. Nitriansku minulosť má za sebou aj jeho asistent Garip Saliji.

Hokejisti HKM Zvolen dve kolá pred koncom základnej časti strácajú 5 bodov na ôsmu priečku, ktorá by im zabezpečila výhodu domáceho prostredia v predkole play-off. Majú ale rovnaký počet bodov ako desiate Michalovce, a tak ešte nie je jasné, či budú čeliť Liptovskému Mikulášu, alebo Spišskej Novej Vsi. Ďalší zápas ich čaká v piatok 6. marca o 18.00 h na domácom ľade proti Popradu, ktorý teoreticky ešte môže klesnúť na 7. miesto a potenciálne môže byť tiež súperom HKM.

Povedali po zápase (zdroj: HKM Zvolen)

Garip Saliji, asistent trénera HKM Zvolen: „Nejak špeciálne to nevnímame už, ten prvý zápas bol trochu špeciálny, ale teraz to berieme ako každý iný. Dnes sa nám podarilo vyhrať po dobrom, tímovom výkone. Myslím si, že to bol dobrý hokej od začiatku do konca. Vedenie sa prelievalo zo strany na stranu, vyrovnali sme pri odvolaní brankára, no a v predĺžení nám to zatiaľ sype, za čo sme radi. Ten charakter bude rozhodovať aj v play-off, takže verím, že sme sa stmelili a partia ťahá za jeden povraz. Andrej Kudrna dnes potiahol výborne, ale všetci chalani podali maximálny výkon. Nitra nás preverila po všetkých stránkach. Je vidieť, že majú veľmi kvalitný tím a ten hokej bol v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi o dosť rýchlejší. Nitra má veľmi silný káder, hrá dobrý hokej a aj tá jej šnúra víťazstiev o tom hovorí. Určite s nimi treba počítať ako s favoritom na titul.“

Andrej Kudrna, útočník HKM Zvolen, 2+1 v zápase: „Veľmi ťažký zápas. Nitra má veľmi silný tím, fyzických hráčov, takže sme veľmi radi, že sme to zvládli a pripísali sme si do tabuľky ďalšie body. Je dôležité vybudovať si sebadôveru a veriť si do ďalších bojov. Vieme, že tréner má v Nitre veľmi úspešnú minulosť, takže určite je to špeciálne pre neho, ale skôr ide o to, aby sme odvádzali dobrú robotu a nachystali sa na najdôležitejšiu časť sezóny.“

Tipsport liga – 52. kolo – nedeľa 01.03.2026, 17.00 h – Tiposbet Arena, Zvolen

HKM Zvolen – HK Nitra 5:4 pp (1:0, 1:3, 2:1 – 1:0)

Góly a asistencie: 20. L. Lunter (Kudrna, Berger), 24. Durandeau (Cassels), 46. Kudrna (L. Lunter, M. Šramaty), 60. Kudrna (Berger, Cassels), 62. Berger (Marcinek, Hecl) – 28. Krištof (Čederle, Passolt), 28. Lacka (Čederle), 36. Buček (Paulovič, Mezei), 49. Hrnka (Graham, Bajtek). Presilovky: 0/4 – 0/3. Strely na bránu: 36 – 37. Rozhodovali: Stano, Hronský – Gegáň, Durmis. Diváci: 2026.

Zostava HKM Zvolen: Mandolese (Brezáni) – J. Valach (C), Fairbrother, Golian, Berger, Pišoja, Kowalczyk – Marcinek (A), Macek, Hecl – Durandeau, Cassels, Jääskeläinen – Kudrna, M. Šramaty, L. Lunter – Senčák, V. Fekiač, Kukos.
Tréner: Antonín Stavjaňa.

Zostava HK Nitra: Gadzhiev (Ferguson) – Mezei (C), Osburn, Carmichael, Graham, Stacha, Vitaloš, Kalman – Buček, Krištof (A), Paulovič – Jackson, Chrenko, Lawrence – Passolt, Čederle, Lacka – Bajtek, Hrnka (A), Kováč – Turanský.
Tréner: Andrej Kmeč.

Ostatné zápasy 52. kola Tipsport ligy

HC Slovan Bratislava – HK Poprad 2:3 sn

HK 32 Liptovský Mikuláš – HK Dukla Trenčín 4:2

HC Prešov – HK Spišská Nová Ves 0:4

HC MONACObet Banská Bystrica – HC Košice 0:2

Vlci Žilina – HK Dukla Michalovce 2:1 pp

Tabuľka Tipsport ligy po 52. kole

Tím Z V Vp Pp P Skóre B
1 HK Nitra 52 29 7 5 11 179:125 106
2 HC Slovan Bratislava 52 25 9 6 12 172:136 99
3 HC Košice 52 28 2 8 14 148:122 96
4 Vlci Žilina 52 24 6 5 17 155:137 89
5 HC MONACObet Banská Bystrica 52 23 5 4 20 169:151 83
6 HK Poprad 52 19 9 6 18 167:138 81
7 HK Spišská Nová Ves 52 20 5 5 22 135:143 75
8 HK 32 Liptovský Mikuláš 52 18 6 8 20 159:165 74
9 HKM Zvolen 52 15 10 4 23 161:169 69
10 HK Dukla Michalovce 52 18 4 7 23 160:172 69
11 HK Dukla Trenčín 52 14 3 10 25 117:155 58
12 HC Prešov 52 9 4 2 37 95:204 37