TS BBSK (Lenka Štepáneková) | 20.3.2020

Rúška na objednávku kraja šijú firmy v regióne, pridali sa divadlá aj školy

Nedostatok ochranných rúšok Banskobystrický samosprávny kraj kompenzuje tým, že ich výrobu objednal u firiem v regióne. Látkové rúška dobrovoľne šijú aj v niektorých divadlách a stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK. Pomôcť im môžete látkami.

Rúška budú prioritne určené pre zariadenia sociálnych služieb. Následne pre ambulantných lekárov, vodičov autobusov a pre ďalších zamestnancov organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti či ľudí, ktorí si ich nemajú ako inak zabezpečiť.

„Som veľmi rád, že do šitia rúšok sa dobrovoľne pustili aj niektoré divadlá a stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK. Ukázali, že im osud tých najzraniteľnejších nie je ľahostajný,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Výrobu látkových rúšok už župa objednala u sociálneho podniku vo Valaskej, aj od banskobystrických  spoločností Slovenka-Silver a Safetime, tiež od spoločnosti Svetro z Banskej Štiavnice. Tie by mali celkovo pre kraj vyrobiť približne 30-tisíc rúšok, ktoré budú dodávať priebežne, od štvrtka 19. marca.

ŠIJÚ DIVADLÁ AJ ŠKOLY

Ochranné rúška budú šiť aj v šiestich stredných školách po celom regióne. Zapojili sa Spojená škola Modrý Kameň, SOŠ HSaD Lučenec, SOŠ Tornaľa, SOŠ Revúca, SOŠ SaL Banská Štiavnica a SOŠ Hnúšťa. Tie by mali celkovo ušiť asi dvetisíc rúšok.

Na výrobňu rúšok sa premenili aj divadelné dielne Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici a Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene.

„Kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK sa tiež zapájajú, aby pomohli v tejto neľahkej situácii. Všetci si uvedomujeme, že situácia s ochrannými pomôckami nie je dobrá, obmedzené sú aj naše materiálové možnosti,“ povedal Peter Černek, vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK.

POMÔŽTE S MATERIÁLOM

Pomôcť s výrobou rúšok môže aj verejnosť, najmä darovaním vhodného materiálu. Vítaná je čo najhustejšia bavlna, ako napríklad staré plachty, obrusy, uteráky a podobne. Veľmi pomôžu aj gumičky, šnúrky či stužky.

„Prosíme vás, aby ste materiál, ktorý chcete darovať, zabalili za použitia ochranných pomôcok do plastových tašiek alebo vriec a vložili ich do označených nádob pri kultúrnych inštitúciách,“ doplnil Peter Černek.

MATERIÁL MÔŽETE ODOVZDAŤ NA NIEKTOROM Z NASLEDOVNÝCH MIEST:

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene
Divadelná 3
960 01 Zvolen
Tel.: 045/555 12 22
Miesto zberu: vstup k pokladni pre predpredaj vstupeniek (služobný vchod do divadla, bude umiestnená krabica)
Čas zberu: pracovné dni od 6.00 h do 18.00 h

Bábkové divadlo na Rázcestí
Skuteckého 14
974 01 Banská Bystrica
Tel.: 048/412 55 13
Miesto zberu: vstup do divadla (bude umiestnená krabica)
Čas zberu: pracovné dni od 9.00 h do 15.00 h

Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Honom
Dukelských hrdinov 21
965 01 Žiar nad Hronom
Tel.: 045/670 08 88
Miesto zberu: pred vstupom do budovy planetária (bude umiestnená krabica)
Čas zberu: pracovné dni od 9.00 h do 15.00 h

Fotogaléria