Zvolen vo štvrtok navštívil rumunský prezident Klaus Iohannis, ktorého sprevádzala aj slovenská hlava štátu Andrej Kiska. Obaja si uctili pamiatku padlých vojakov rumunskej armády a ocenili veteránov druhej svetovej vojny.

vojensky cintorin pamiatkaRumuni si vážia svojich vojakov, ktorí zahynuli v bojoch počas druhej svetovej vojny a pravidelne prichádzajú uctiť si ich pamiatku aj do Zvolena. Tento rok tak urobili už sedemkrát. Zakaždým prichádzajú obyčajní ľudia aj významné osobnosti. Po každej návšteve zvolenský magistrát zaplavia vety plné vďaky za to, ako sa mesto o pamätník a o hroby padlých vojakov stará.

Inak to nebolo ani v prípade rumunského prezidenta. Ten do pamätnej knihy mesta napísal: „Som veľmi poctený a dojatý príjemným a srdečným prijatím, ktoré som dostal od predstaviteľov mesta Zvolen, zvlášť od pani Lenky Balkovičovej. Prišli sme dnes do Zvolena so silným pocitom vďaky za spôsob, akým si vedenie mesta a jeho obyvatelia udržiavajú živú spomienku na rumunských vojakov, ktorí obetovali svoj život za oslobodenie Slovenska spod nemeckej okupácie. Zároveň som chcel prejaviť veľkú úctu našim hrdinom Rumunska, ktorých hroby sa nachádzajú vo veľkom počte na zvolenskom cintoríne. Ich obeta spája naše národy a nikdy nezapadne do zabudnutia.“

DSC_0389Slovenský prezident Andrej Kiska sa vo svojom zápise vyjadril podobne: „Pri meste Zvolen navždy odpočívajú tisíce rumunských hrdinov, vojakov, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní našej vlasti. Dnes sme si spolu uctili ich pamiatku. Nikdy nezabudneme na túto obeť, ktorú Rumunsko položilo na oltár našej slobody, a ktorá je pevným spojivom medzi našimi dvoma krajinami.“

Primátorka Lenka Balkovičová si myslí, že nadštandardné vzťahy, ktoré voči mestu prejavujú jednotlivé rumunské delegácie, by mohli v budúcnosti vyústiť aj do užšej spolupráce. „Niekoľkokrát som už hovorila s pani chargé d’affaires Rumunska o možnej spolupráci oboch strán pri uchádzaní sa o eurofondy na obnovu cintorínov. Rumunská strana bola nápadom nadšená, sonduje dokonca možnosť ekonomickej spolupráce, čo by pre naše mesto znamenalo naozaj veľa. Budeme sa veľmi snažiť túto príležitosť využiť,“ uviedla po stretnutí.