Každý z nás vie, že v Ríme môže vidieť veľdielo Rimanov – zrúcaniny nádherného Kolosea. Koloseum je dominantou hlavného mesta v Taliansku a veľkou turistickou atrakciou. Slávny amfiteáter v Ríme začal stavať cisár Vespasianus. Pri tejto obrovskej stavbe stáli školy pre gladiátorov, zbrojnica a márnica. Výcvik gladiátorov trval niekoľko rokov. Boli to zväčša otroci, vojenskí alebo civilní väzni a ich boj v aréne Kolosea slúžil na pobavenie vrchnosti a občanov mesta.

Možno zázrakom a možno zámerne vyrástlo podobné Koloseum aj v našom meste. Snáď v snahe prilákať turistov, alebo v ňom pre vrchnosť zaviesť gladiátorské súboje. Oplotenie okolo stavby bráni zvedavcom vidieť arénu a preto zvolenská stavba nie je ani zďaleka tak navštevovanou turistickou atrakciou ako Koloseum v Ríme. Nemohli sme predsa dúfať, že Zvolenské koloseum bude lákať návštevníkov z iných kontinentov. Poškodenie Rímskeho kolosea spôsobili zemetrasenia a rozkrádanie materiálu, v našom prípade ho spôsobili prázdne vrecká developerov.

Zvolenské koloseum by mohlo prilákať návštevníkov z iných kontinentov len v prípade, že by sa naplnil zámer jeho výstavby a skutočne by sa našli financie na dokončenie rozostavanej viacúčelovej športovej haly, ktorá patrí Technickej univerzite. Sedem rokov práce nepostúpili a na dokončenie chýba 13 miliónov eur. V roku 2002, kedy sa s výstavbou začalo, mesto schválilo zmenu územného plánu v Dolných Laniciach.

Klincom do rakvy tejto nevídanej stavby je aj odpredaj územia Bariny investorovi, ktorý má v úmysle na tomto území pri sídlisku Západ vystavať športové stredisko. Kvantita na úkor kvality je v našom meste už takmer zvyklosťou. Šport a športové podujatia by mali byť podporované, no podobné stavby by v prvom rade mali byť správne naplánované, pretože ruín v meste máme dosť, aby sme, nedajbože, mali časom ďalšie. A ani zďaleka nemajú takú historickú hodnotu ako Rímske koloseum.